Այսօր՝ հունվարի 30-ին, «Այբ» կրթահամալիրի արվեստի սրահում բացվեց միկրոքանդակագործության հիմնադիր Էդուարդ Տեր-Ղազարյանի անհատական մեկօրյա ցուցահանդեսը։ Ցուցահանդեսի շրջանակում տեղի ունեցավ նաև հանդիպում վարպետի հետ։ Ցուցահանդեսում ներկայացված են 13 ստեղծագործություններ, սակայն, վարպետի խոսքով, նրա աշխատանքների թիվը գերազանցում է 1000-ը։ Տեր-Ղազարյանը, ում աշխատանքները ցուցադրվում են աշխարհի շատ թանգարաններում, Հայաստանում մշտական ցուցադրությունների տեղ չունի։ Կոնկրետ այս ցուցահանդեսում ներկայացված են վարպետի ավելի ուշ շրջանի աշխատանքները, օրինակ՝ ասեղի անցքի մեջ տեղադրված Չառլի Չապլինի կերպարը, մարդու մազի մեջ 85 փղերի քանդակներ, քարերով պատրաստված տարբեր ծաղիկներ, մազից գործած ժանյակ։
Ցուցահանդեսի բացումից հետո միկրոքանդակագործը հանդիպում ունեցավ կրթահամալիրի երեխաների հետ, ում ծանոթացրեց իր աշխատանքների ստեղծման պատմության հետ։
Միկրոքանդակագործության հիմնադիր Էդուարդ Տեր-Ղազարյանը ծնվել է 1923 թվականին Երևանում։ Իր առաջին աշխատանքները ցուցադրել է 1947 թվականին։ Ամբողջ աշխարհի մասնավոր հավաքածուներում պահվում են նրա ավելի քան 600 աշխատանքները։ Նա նաև լարային մի շարք երաժշտական գործիքների հեղնակ է։ Բացի ասեղից և մարդու մազից, նկարում է բրնձի և այլ հատիկավորների վրա։

30 Январь 2012 - 12:38 AMT
30 января в павильоне образовательного комплекса “Айб” открылась персональная однодневная выставка основателя микроскульптуры Эдуарда Тер-Казаряна. В рамках выставки состоялась встреча с мастером. На выставке представлено 13 работ скульптора, однако, по словам скульптора, количество его работ превышает 1000 скульптур. Поражают воображение микроскульптуры Казаряна, например,
в ушко швейной иглы помещен караван верблюдов из драгоценных камней, или статуя Чарли Чаплина в ушке иглы, в ушке иглы, как на эстраде, играет на скрипке Никколо Паганини. На половинке рисового зернышка разместилась футбольная команда Франции, ставшая чемпионом мира в 1988 году.
Копия ереванского памятника легендарному армянскому герою-богатырю Давиду Сасунскому. Размер скульптурки не превышает пятидесятой доли миллиметра. На ее изготовление пошла одна сотая грамма золота.
Есть еще распятие Христа на чёрном дереве из зуба мамонта размером 2 мм и др.
Работы Эдуарда Тер-Казаряна выставлялись во многих музеях мира. В Армении для постоянной выставки микроскульптур нет места. На этой выставке представлены более поздние работы мастера.
После открытия выставки микроскульптор встретился с учениками образовательного комплекса, познакомил их с историей создания своих работ.
Основатель микроскульптуры Эдуард Тер-Казарян родился в 1923 году в Ереване. Его первые работы были представлены в 1947 году. В частных коллекциях по всему миру насчитывается более 600 работ микроскульптора. Он также является автором нескольких струнных инструментов.