Աֆրոամերիկյան օպերային երգչուհի Կամիլլա Ուիլյամսը մահացել է 93 տաեկան հասակում ԱՄՆ-ում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը, հղում անելով «Ասոշիեյթիդ պրեսին»:
Մահվան պատճառ են հանդիսացել օնկոլոգիական հիվանդության բարդությունները:
Ուիլյամսի սոպրանոն առաջին անգամ հնչեց օպերային բեմում 1946թ. Նյու Յորքում: Համաշխարհային ճանաչում երգչուհուն բերեց Գերշվինի «Պորգին և Բեսը» օպերայում գլխավոր դերակատարումը, որի ձայնագրությունը լուսյ տեսավ 1951թ.:
1954թ. ապրիլին Ուիլյամսը դարձավ առաջին աֆրոամերիկյան երգչուհին, որը հանդես եկավ Վիեննայի պետական օպերայում:
1963թ. նրան հրավիրեցին երգելու Սպիտակ տանը:
1997թ. Ուիլյամսը դարձավ վոկալի պրոֆեսոր Ինդիանայի կոնսերվատորիայում, որը հայտնի է որպես Ջեյքոբսի երաշխտական դպրոց:

31 Январь 2012 - 07:31 AMT
Афроамериканская оперная певица Камилла Уильямс умерла в США на 93-м году жизни, сообщает РИА Новости, ссылаясь на агентство Ассошиэйтед Пресс.
Уильямс скончалась в воскресенье в своем доме в городе Блумингтон, штат Индиана. Причиной смерти стали осложнения от онкологического заболевания.
Сопрано Уильямс впервые услышали на оперной сцене в 1946 году в Нью-Йорке. Мировую известность певица обрела, исполнив главную партию в опере Джорджа Гершвина "Порги и Бесс", запись которой вышла в 1951 году.
В апреле 1954 года Уильямс стала первой афроамериканской певицей, которая выступала в Венской государственной опере. В 1963 году ее пригласили спеть на вечере в Белом доме. Уильямс гастролировала в странах Азии, Африки и Европы.
В 1997 году Уильямс стала профессором по вокалу в консерватории Индианы, известной как Музыкальная школа Джейкобса.