Պիեռլուիջի Կոլլինան Թուրքիայում հանդիպել է միջազգային մրցավարների կորպուսի նոր անդամների հետ և նրանց հետ կիսվել իր փորձով, որը նրա կարծիքով, կնպաստի նրանց հետագա զարգացմանը:
Կոլլինան ինքը բարձր մակարդակով սպասարկել է խաղերը և բարձր համբավ ունի: Այժմ նա ՈւԵՖԱ-ի ավագ մրցավար է և իր գիտելիքները աստճանաբար փոխանցում է գալիք սերունդներին: Անթալիայում միջազգային մրցավարների 21-րդ ներածական դասընթացներին նա հանդիպել է 28 ազգային ասոցիացիաների 43 մրցավարների հետ:
«Դուք ներառված եք աշխարհի առաջատար մրցավարների կազմում, ինչը շատ պատասխանատու գործ է: Դուք պետք է հպարտ լինեք դրանով և խղճով աշխատեք: Դուք կդառնաք ֆուտբոլի մաս: Էլիտար ֆուտբոլը նշանակում է էլիտար մրցավար»,-նրա խոսքը հայտնում է ՈւԵՖԱ-ի պաշտանական կայքը:
Մրցավարներին, ովքեր վերջերս են ստացել ՖԻՖԱ-ի կատեգորիա, հիշեցրել են, որքան կարևոր է անընդհատ ձգտել կատարելագործության և իմանալ սեփական ուժեղ և թույլ կողմերը:
«Մրցավարի վերջնական նպատակն է ճանաչում ձեռք բերելը: Կարևոր է, որ խաղացողներն ու մարզիչները վստահեն ձեզ, եթե անգամ դուք սխալ որոշում եք կայացրել: Սխալ թույլ տալով`առաջ նայեք, ուշքի եկեք, որ հաջորդ անգամ ավելի ուժեղ գտնվեք»,-ասել է Կոլլինան:

Europe's new international referees have been given a wealth of invaluable advice by UEFA's chief refereeing officer Pierluigi Collina at a UEFA course in Turkey.
Collina, who took charge of the biggest fixtures in world and European football during his own distinguished career, is now deploying his vast experience as UEFA's chief refereeing officer. He imparted essential wisdom mixed with well-chosen warnings to 43 newcomers hailing from 28 European national associations at the 21st UEFA Introductory Course for International Referees in the Mediterranean city of Antalya.
"It's a great privilege for you," Collina told the match officials. "You are among the top referees in the world – it's also a great responsibility. You have to be proud and you have to be committed. You will be part of the very top in world football. Top football means top referees,” Collina said.
The newcomers to the FIFA list were made aware of the necessity to constantly seek improvement and know their strengths and weaknesses. "You can always learn," said Collina. "Try to improve all the time and do not be afraid to change." The referees were urged to create their own success through diligent preparation. "If you fail to prepare, you prepare to fail," UEFA official website quoted Collina as saying.