Ֆրանսիացի ռեժիսոր Ֆրանսուա Օզոնը և նրա իրանցի գործընկեր, «Նադեր և Սիմին. Ամուսնալուծություն» ֆիլմի հեղինակ Ասգար Ֆահրադին ընդգրկված են Բեռլինի 62-րդ միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի կազմում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Այս տարի ժյուրին գլխավորելու է բրիտանացի կինոռեժիսոր Մայք Լին: Բացի դրանից, դատավորների կազմում լինելու են հոլանդացի ռեժիսոր Անտոն Քորբեյնը, դերասանուհի Շառլոտա Գենսբուրգը, դերասան Ջեյք Ջիլենհոլը և ուրիշներ:
Եվս մեկ իրանցի ռեժիսոր՝ Ջաֆար Պանահին, այս տարի կրկին չի կարող ժամանել Բեռլին: Պանահիին հրավիրել էին որպես դատավոր անցած Բեռլինալեին, սակայն նա չէր կարողացել մասնացել միջոցառմանը, քանի որ նրանց արգելված էր դուրս գալ Իրանից:
2010-ի դեկտեմբերին Իրանի դատարանը դատապարտել է Պանահիին 6 տարվա ազատազրկման և արգելել նրան ֆիլմեր նկարահանել, շփվել մամուլի հետ և 20 տարվա ընթացքում արտասահման մեկնել միջազգային մշակութային միջոցառումների մասնակցելու համար: Միջազգային հեղինակավոր կինոփառատոնների հաղթող Պանահին իրանական ընդդիմության ակտիվ կողմնակից է և հայտնի է գործող նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադի հասցեին քննադատությամբ, ում նա մեղադրել է «իրանական ժողովրդին նսեմացնելու և իր իշխանությունն Իրանի ժողովրդի վզին փաթաթելու մեջ»:
Այս տարի Բեռլինի կինոփառատոնը տեղի կունենա 62-րդ անգամ փետրվարի 9-19-ը, փառատոնի հիմնական ծրագրում ընդգրկված են 23 կինոնկարներ:

31 Январь 2012 - 13:34 AMT
Французский режиссер Франсуа Озон и его коллега из Ирана, автор фильма «Надер и Симин: Развод» Асгар Фахради войдут в состав жюри 62-го Международного берлинского кинофестиваля, сообщает РИА Новости.
Как сообщалось ранее, возглавит жюри в этом году британский кинорежиссер Майк Ли. Кроме того, в числе судей будут режиссер из Нидерландов Антон Корбейн, актриса Шарлотта Генсбур, актер Джейк Джилленхолл из США, алжирский писатель Буалем Сансал и актриса из Германии Барбара Сукова.
Еще один иранский режиссер Джафар Панахи в этом году снова не сможет приехать в Берлин. Панахи приглашали в качестве судьи на прошлое Берлинале, однако он не смог принять участие в мероприятии, поскольку ему запрещено выезжать из Ирана.
В декабре 2010 года иранский суд приговорил Панахи к шести годам тюрьмы и запретил ему снимать фильмы, общаться с прессой и выезжать за рубеж для участия в международных культурных мероприятиях в течение 20 лет – за "деятельность и пропаганду, направленную против системы". Победитель престижных международных кинофестивалей, Панахи – активный сторонник иранской оппозиции, которая оспаривает итоги президентских выборов 2009 года. Режиссер известен критикой в адрес действующего президента Ирана Махмуда Ахмадинежада, которого он обвинял в "унижении иранского народа и навязывании иранской нации своей власти".
В этом году Берлинский кинофестиваль пройдет в 62-й раз с 9 по 19 февраля, в основную программу фестиваля включены 23 картины, в том числе, 18 мировых премьер.