31 Հունվար 2012 - 16:54 AMT
Թուրքիայի Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Մեհմետ Ալի Այդընլարը հրաժարական է տվել: Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ-ն, Այդընլարի հետ միասին հրաժարական են տվել նաև փոխնախագահներ Գյոքսել Գյումուշդաղն ու Լյութֆյու Արըբողանը:
Փետրվարի 27-ին տեղի կունենա արտակարգ համագումար, որի ժամանակ կընտրեն ԹՖՖ նոր նախագահին:
Պայմանավորված խաղերի հետ կապված հետաքննության և ձերբակալությունների արդյունքում անցյալ տարվա հուլիս ամսից թուրքական ֆուտբոլում լուրջ ճգնաժամ է ծագել: Սկանդալի մեջ ներքաշվել են 8 ակումբներ` «Ֆեներբահչեի» գլխավորությամբ:
ԹՖՖ-ն, չնայած ՈՒԵՖԱ-ի պնդումներին, մինչև հիմա պատիժ չի նշանակել այդ ակումբներին: Այդ ժամանակ ՈՒԵՖԱ-ն ԹՖՖ-ից պահանջել է արագացնել պատիժը:
Նշենք նաև, որ Այդընլարը «Ֆեներբահչե» ակումբի անդամ է: Ինչպես նշվում է, նա ասել է, որ չի ուզում պատմության մեջ մտնել որպես նախագահ, որը պատիժ նշանակեց «Ֆեներբահչեի» համար:

Президент Федерации футбола Турции Мехмет Али Айдынлар подал в отставку. Как сообщает АПА, вместе с М. А. Айдынларом в отставку ушли вице-президенты Гёксель Гюмюшдаг и Лютфю Арыбоган. 27 февраля состоится чрезвычайный съезд, на котором изберут нового президента ФФТ.
В результате следствия и арестов в связи с договорными матчами с июля прошлого года в турецком футболе возник серьезный кризис. В скандале замешаны 8 клубов во главе с «Фенербахче». ФФТ, несмотря на настояния УЕФА, не назначила до сих пор наказания этим клубам. Тогда УЕФА потребовала от ФФТ ускорить наказание.
Отметим также, что М. А. Айдынлар – член клуба «Фенербахче». Как отмечается, он сказал, что не хочет войти в историю как президент, назначивший наказание для «Фенербахче».