Facebook սոցիալական ցանցի մենեջմենթը հրապարակել է բաց ֆոնդային շուկայում բաժնետոմսերի տեղակայման միջոցով 5 մլրդ դոլարի ներդրումներ ներգրավելու իր ծրագրերը: ԱՄՆ Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողով ներկայացված փաստաթղթերում նշված գումարը կազմում է այն ծավալի կեսը, որը ենթադրում էին վերլուծաբանները:
Այնուամենայնիվ, սպասվում է, որ Facebook-ի բաժնետոմսերի փաթեթը կարող է դառնալ խոշորագույնը մինչ այդ ինտերնետ-ընկերությունների կողմից տեղակայվածներից:
Հայտում ներկայացված տվյալների համաձայն, 2011 թվականին ընկերության մաքուր եկամուտն աճել է 65 տոկոսով և հասել 1 մլրդ դոլարի, իսկ սոցիալական ցանցի ընդհանուր շահույթը կազմել է 3,71 մլրդ դոլար:
Ավելի վաղ այդ թվերը պաշտոնապես չէին հրապարակվել, և Facebook-ի ֆինանսական դրության մասին տեղեկությունները գնահատական բնույթ էին կրում, հաղորդում է BBC-ն:

Менеджмент социальной сети Facebook обнародовал планы по привлечению инвестиций в размере 5 млрд. долларов через размещение акций на открытом фондовом рынке.
Сумма, фигурирующая в документах, поданных компанией в американскую Комиссию по ценным бумагам и биржам, составляет половину от того объема, на который рассчитывали аналитики.
Тем не менее, ожидается, что пакет акций Facebook может стать крупнейшим тех, что размещались ранее интернет-компаниями.
По приведенным в заявке на размещение данным, в 2011 году чистый доход компании вырос на 65% и достиг 1 млрд. долларов, общие же заработки социальной сети составили 3,71 млрд. долларов.
Ранее эти цифры официально не публиковались, и сведения о финансовом положении Facebook носили оценочный характер, сообщает BBC.