Mozilla Firefox բրաուզերի նոր` 10-րդ թարմացումը հասանելի է արդեն հայերեն լեզվով։ Այս մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցին տեղեկացրեց «Մոզիլլա Հայաստան» թիմի անդամ Հրանտ Օհանյանը։
Mozilla ընկերությունն ընդամենը երկու օր առաջ հայտնեց 10-րդ տարբերակի թողարկման մասին: Այն իր մեջ ներառում է լուռ թարմացման մեխանիզմ, այսինքն բրաուզերն ավտոմատ կերպով անջատում է անհամատեղելի հավելումները (add-ons) և նշում մնացյալ բոլոր հավելումները որպես համատեղելի;
Բոլոր այն հավելումները, որոնք աշխատում էին Firefox 4-ի հետ, այսուհետ համատեղելի կլինեն Firefox 10-ում, նշում է ընկերությունը։ Firefox 10-ը նախագծողներին ազատում է հավելյալ աշխատանքից և այդ գործընթացը տեղի է ունենում ավտոմատ կերպով։
Հայերեն Firefox 10-ը կարելի է ներբեռնել հենց Mozilla-ի պաշտոնական կայքից։
«Մոզիլլա Հայաստան» թիմի նպատակն է հայաֆիկացնել Մոզիլլա կազմակերպության ծրագրերը` հասանելի դարձնելով հայերեն լեզվով, և տարածել հայերենը տեղի ՏՏ ոլորտում: Աշխատանքը ղեկավարում են Mozilla Foundation-ի 2 կամավոր աշխատակիցներ (Contributor)` Արմեն Զամբրանո Գասպարյանը և Ռոբերտ Սարգսյանը, իսկ կամավոր թարգմանիչները 11-ն են։

10-ая версия обновления браузера Mozilla Firefox уже доступна на армянском языке. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net член команды “Mozilla Армения” Грант Оганян.
Компания Mozilla буквально два дня назад объявила о выпуске 10-ой версии обновления Mozilla Firefox. Она включает механизм обновления по умолчанию, т.е., браузер автоматически выключает несовместимые приложения (add-ons) и отмечает все остальные приложения, как совместимые. Все обновления, которые работают для Firefox 4, отныне будут совместимы и с Firefox 10, отмечает компания. Firefox 10 освобождает разработчиков от лишней работы, и данный процесс происходит автоматически.
Firefox 10 на армянском языке можно загрузить с официального сайта компании Mozilla.
Цель команды “Mozilla Армения” – разработка программ на армянском языке, распространение армянского языка в сфере ИТ. Руководят разработками 2 добровольных сотрудника (Contributor) Mozilla Foundation Армен Замбрано и Роберт Саркисян, а добровольных переводчиков – 11 человек.