Փետրվարի 3-ին Հովհ. Շարամբելյանի անվան ժողովրդական ստեղծագործությունների կենտրոնի ցուցասրահում տեղի է ունենալու երիտասարդ գեղանկարիչ Տարոն Սիմոնյանի ցուցահանդեսը: «Սակրալ» խորագրով ցուցադրությանը ներկայացված են ինդոնեզական Բալի կղզում ստեղծված յուրօրինակ գեղանկարները: Ցուցահանդեսի այցելուները հնարավորություն կունենան դիտելու նկարների ստեղծման ողջ ընթացքը: Ցուցահանդեսին մասնակցելու է «Ռենեսանս» քառյակը:
Տարոն Սիմոնյանը ծնվել է 1979 թ. արվեստագետի ընտանիքում: 1963 թվականից նրա ընտանիքը բնակվել է Սանկտ-Պետերբուրգում, որը դարձել է Տարոնի համար երկրորդ հայրենիքը: Դեռ մանուկ հասակից ծնողները նրա մեջ սերմանել են սեր դեպի արվեստը և մշակույթը: Ռուսաստանի մշակութային մայրաքաղաքում Տարոնը ավարտել է Յոհանսոնի անվան գեղարվեստի ուսումնարանը, որից հետո ընդունվել է Բարոն Ա.Լ. Շտիգլիցի անվան գեղարվեստի ակադեմիան:
1996 թ. վերապատրաստվել է Գերմանիայի Լյուբեք քաղաքի Հաղորդակցման և դիզայնի բարձրագույն դպրոցում: Դեռևս ուսանող տարիներին նա մասնակցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսների Սանկտ-Պետերբուրգում և Եվրոպական տարբեր երկրներում: Նրա ստեղծագործությունները ներկայացվել են ինչպես անհատական, այնպես էլ խմբակայանին ցուցահանդեսներում:
2003 թ. Տարոնը առաջին անգամ իր ստեղծագործություները ներկայացրեց Հայաստանում: Մշակույթների նկատմամբ ունեցած մեծ հետաքրքրությունը և սերը 2010 թ. նրան տարան դեպի Ճապոնիա, որտեղ ստեղծագործեց տեղի արվեստագետների հետ: 2011թ. Տարոնը իր ստեղծագործական գործունեությունը ծավալեց Ինդոնեզիայի Բալի կղզում: Այդ ճանապարհորդության արդյունքում ծնված ստեղծագործությունները առաջին անգամ ներկայացվում են հայրենիքում:

3 февраля в Ереване в павильоне Музея народного искусства им. О. Шарамбеяна откроется выставка картин молодого художника Тарона Симоняна. На выставке под названием “Сакрал” будут представлены картины, написанные художником на индонезийском острове Бали. Посетители выставки получат возможность проследить за процессом создания живописного произведения. На выставке также выступит квартет “Ренесанс”.
Тарон Симонян родился в 1979 году. Его отец — скульптор, мать – филолог. В 1963 году его семья переехала в Санкт-Петербург. Еще с ранних лет родители привили в нем любовь к искусству. В Петербурге Тарон окончил художественную школу и поступил на факультет реставрации живописи в Государственную Художественную Академию барона А. Л. Штиглица. Но реставрация не стала делом его жизни, и Тарон продолжил свое обучение в Германии, где, начиная с 1996 года, провел множество выставок. В 2003 году он впервые представил свои работы на суд армянских ценителей искусства.
В 2006 году Тарон Симонян проявил себя в качестве профессионального фотографа и провел персональную выставку “Цветы Японии” в Национальной галерее Армении.
В 2010 году Тарон Симонян выступил в качестве куратора нескольких выставок в рамках армяно-турецкого проекта "Speaking One to Another", посвященного Геноциду армян 1915 года, а также организовал скульптурную выставку Цолака Симоняна в Национальной Галерее Армении в Ереване. С 2011 года Тарон уехал на остров Бали для продолжения своей творческой деятельности. Произведения, созданные в результате этой поездки, впервые будут представлены на его родине.