Գուժ Թադևոսյանի հավերժական ազատության թեմային նվիրված «Մարգար պապը» կարճամետրաժ ֆիլմը մասնակցել է ս. թ. հունվարի 16-18-ը Մինսկի Cinema perpetuum mobile միջազգային կինոփառատոնին և արժանացել դիպլոմի, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:
Փառատոնին մասնակցել են 35 երկրի 150 երիտասարդ ռեժիսորներ, ցուցադրվել է 180 ֆիլմ: Ֆիլմի պրեմիերայից հետո փառատոնի ժյուրիի անդամ, «Բելառուս վիդեո կենտրոնի» տնօրեն Յուրի Իգրուշան առաջարկել է Գուժ Թադևոսյանին նկարահանել հայ-բելառուսական լիամետրաժ ֆիլմ:
«Մարգար պապը» ֆիլմը նկարահանվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի աջակցությամբ: Այն ցուցադրվելու է Cinema perpetuum mobile փառատոնի գրծընկերներ հանդիսացող Մարոկկոյի, Բեռլինի, Լեհաստանի կինոփառատոներում:

2 Февраль 2012 - 10:28 AMT
Короткометражный фильм “Дед Маркар” режиссера Гужа Тадевосяна, посвященный извечной теме свободы, принял участие в Международном фестивале “Cinema perpetuum mobile” в Минске и был удостоен диплома, сообщает официальный сайт Министерства культуры РА.
В фестивале участвовало 150 молодых режиссеров из 35 стран мира, было показано 180 кинофильмов. После премьеры фильма член жюри, директор “Белорусского видеоцентра” Юрий Игруша предложил Гужу Тадевосяну сняться в полнометражном армяно-белорусском фильме.
Фильм “Дед Маркар” был снят при содействии Национального киноцентра Армении. Он будет показан на кинофестивалях Марокко, Берлина, Польши – партнеров “Cinema perpetuum mobile”.