Փետրվարի 2-ին գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը նամակ է հղել ՖԻԴԵ-ի ղեկավար Կիրսան Իլյումժինովին և Նախագահական խորհրդի անդամներին: Արոնյանը գրել է, որ ԶԼՄ-ներից նրան հայտնի է դարձել, որ Ադրբեջանի և Բուլղարիայի շախմատի ֆեդերացիաները աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարն անցկացնելու հայտ են ներկայացրել:
«Ես կցանկանայի հայտնել ձեզ, որ ընդհանուր մթնոլորտն Ադրբեջանում ու շարունակվող լարվածությունը մեր երկրների միջև անհնար են դարձնում իմ մասնակցությունը մրցաշարին Ադրբեջանորմ: Այնպիսի պատասխանատու և կարևոր մրցաշարը, ինչպիսին աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարն է, պահանջում է հանգստություն և հատուկ կենտրոնացում: Շախմատի հետ կապ չունեցող ոչ մի հանգամանք չպետք է խանգարի գրոսմայստերին ցուցադրել իր վարպետությունը: Ցավոք, այդ պահի դրությամբ ոչ մի հայ չի կարող բարենպաստ կամ նորմալ հոգեբանական վիճակ գտնել Ադրբեջանում, իսկ դա անհրաժեշտ է: Ըստ իս, բոլոր մասնակիցները պետք է լինեն հավասար պայմաններում, ինչն անհնար կլինի, եթե մրցաշարն անցնի Ադրբեջանում: Անվտանգության երաշխիքները կամ այլ լրացուցիչ աջակցությունը չեն փրկի իրավիճակը»,-գրել է հայ շախմատիստը:
Նա նշել է, որ ուրախ կլինի մասնակցել մրցաշարին ցանկացած այլ երկրում, սակայն նրա մասնակցությունը մրցաշարին բացառվում է, եթե այն անցնի Ադրբեջանում: «Հուսով եմ, որ դուք հաշվի կառնեք իմ նկատառումները, Խորհրդում մրցաշարի անցկացման վայրը ընտրելիս»:
2011թ. ևս Արոնյանը հրաժարվեց խաղալ Ադրբեջանում և հավակնորդների խաղերը տեղափոխվեցին Կազան: Վերջին մի քանի օրերին մրցաշարն ընդունելու պատրաստակամություն են հայտնել Ադրբեջանի ու Բուլղարիայի շախմատի ֆեդերացիաները, հաղորդում է chess-news.ru-ն:

On February 2, Armenian grandmaster Levon Aronian issued a letter to President of FIDE Kirsan Ilyumzhinov and Presidential Council members.
“I learned from the media, that the Chess Federations of Azerbaijan and Bulgaria had submitted an application on holding World Championship Candidates Tournament.
I’d like to inform you that general atmosphere in Azerbaijan and continuous tensions between our countries make my participation in such high-ranked tournament in Azerbaijan impossible. A responsible and important event, such as the Candidates Tournament, requires peace of mind and special concentration. No circumstances, if they are not chess-related, should prevent the grandmaster from demonstrating all of his skills. Unfortunately, at this moment no Armenian can find favorable or adequate psychological atmosphere in Azerbaijan, whereas that is something absolutely necessary. In my opinion, all the participants should be in equal conditions, which is impossible in case of holding the tournament in Azerbaijan. Security guaranties and any kind of additional support cannot be a remedy.
Taking into account the above-mentioned considerations, I inform you that I would be delighted to take part in Candidates Tournament in any other country, but my participation in the tournament in Azerbaijan has to be excluded,” the letter says, according to chess-news.ru.
In 2011 the Candidates Tournament was moved to Kazan due to Armenian grandmaster’s refusal to perform in Azerbaijan
Chess Federations of Azerbaijan and Bulgaria have recently expressed readiness to organize the tournament.