Այսօր` փետրվարի 2-ին Հանրային խորհրդի ենթահանձնաժողովի հերթական նիստում քննարկման էր դրվել «Նոյան տապան» պատմամշակութային գիտակրթական համալիրի կառուցման հարցը: Այն բիզնես պլան է, որը պետք է կառուցեն «Հաղթանակ» զբոսայգու տնօրեն, գործարար Թորոս Ումրիկյանը «Արմարե» ընկերության հետ համատեղ:
Այն պետք է տեղակայվի Երևանի Հաղթանակ զբոսայգու բարձունքում` «Արագիլ» ռեստորանի հարևանությամբ` Արարատ լեռան ֆոնին: Այն պետք է լինի բնական չափսերով, զբաղեցնի 10.000 քմ տարածք: Ըստ մտահաղացման հեղինակների, համալիրն իր եզակիությամբ կնպաստի զբոսաշրջության զարգացմանը: Այնտեղ կտեղադրվեն Նոյի և իր ընտանիքի արձանները ու 120 կենդանիների մակետներ:
Տապանի առաջին հարկում նախատեսվում է ստեղծել վերը նշված թանգարանը, երկրորդ հարկում` գիտակրթական բաժին, երրորդ հարկում` հյուրանոցա-ռեստորանային համալիր, չորրորդ հարկում` դիտակետ: Տապանի տախտակամասում հատկացվելու է բոլոր պետությունների զինանշանների և գերբերի համար նախատեսված տարածք: Նախաձեռնող խմբի անդամներն են դերասան Սոս Սարգսյանը, երգիծաբան Արամայիս Սահակյանը, քանդակագործ Լևոն Թոքմաջյանը և այլն: Տապանը նախատեսվում է կառուցել 2 տարում և հատկացնել 20 մլն ԱՄՆ դոլար:
Հանրային խորհրդի անդամները կողմ քվեարկեցին միայն գաղափարին, համարելով, որ մյուս մանրամասներն անհրաժեշտ է հստակեցնել:

2 февраля во время очередного заседания подкомиссии Общественного совета был обсужден вопрос строительства историко-культурного комплекса “Ноян Тапан”. Это бизнес-план, который реализует директор парка “Победа”, предприниматель Торос Умикян совместно с компанией ”Армаре”. Будущий ковчег будет расположен на возвышенности рядом с ереванским Парком победы, по соседству с рестораном “Арагил”, на фоне горы Арарат.
Комплекс будет построен в натуральную величину, он займет территорию площадью 10 000 кв. м. Согласно задуманному плану, этот комплекс должен помочь развитию туризма в Армении. В “ковчеге” будут установлены статуи Ноя и членов его семьи, а также макеты 120 животных.
На первом этаже ковчега планируется открыть музей, на втором – научно-образовательный отдел, на третьем – ресторанно-гостиничный комплекс, а на четвертом – площадку для обзора.
На палубе ковчега будет отведена специальная территория для установки гербов и символики всех государств.
Авторами данной инициативы являются народный артист СССР Сос Саркисян, сатирик Арамаис Саакян, скульптор Левон Токмаджян и др. Ковчег планируется построить в течение двух лет, на его строительство выделено 20 миллионов долларов.
Члены Общественного совета проголосовали только за саму идею, однако есть еще ряд вопросов, которые необходимо уточнить.