«Ռոստելկոմը» հայտարարել է Հայաստանում խոշորագույն GNC-Alfa տվյալների փոխանցման մագիստրալային անկախ օպերատորի ձեռքբերման մասին: Ինչպես այսօր հայտնել է ընկերության մամուլի ծառայությունը, գործարքի գումարը կազմել է 22.5 մլն դրամ, գրում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Գործարքն իրականացրել է «Ռոստելկոմի» դուստր ընկերություն Teleset Networks LTD-ն: «Ռոստելկոմի» նախագահ Ալեքսանդր Պրովոտորովի խոսքով, տվյալ գործարքը հանդիսանում է Ռուսաստանի սահմաններից դուրս առաջին գործարքը`«Ռոստելկոմի» միջազգային զարգացման քաղաքականության շրջանակներում:
«GNC-Alfa-ի նկատմամբ «Ռոստելկոմի» ձեռք բերած վերահսկողությունը թույլ կտա Հայաստանի հեռուստատահաղորդակցման շուկայում ստանալ հիմնական զարգացած թվային հեռուստատեսության և ԻԼՀ ենթակառուցվածքի առաջարկ, որն ունի աճի էական պոտենցիալ»,-ըդգծել է Պրովոտորովը:
GNC-Alfa հանդիսանում է ժամանակակից օպտիկա-մանրաթելային մալուխի օպերատոր, որը գործում է Հայաստանի տարածքի 70 տոկոսում և ունի մոտ 1500 կմ տարածվածություն: Ընկերության ցանցը միացած է տարածաշրջանի հիմնական ցանցին և խոշոր հանգույցներին: Իրանի և Վրաստանի հետ առկա են միջազգային շլյուզեր: 2011թ GNC-Alfa-ի շահույթը հասել է 12 մլն դոլարի` 48 տոկոս շահույթի մակարդակում:
«Սկսած 2012թ-ից, GNC-Alfa-ն ծրագրում է Հայաստանի անհատ սպառողների համար ակտիվորեն զարգացնել ինտերնետի լայն հասանելիությունը և թվային հեռուստատեսությունը, ինչը լրացուցիչ ազդակ կհանդիսանա բիզնեսի համար և թույլ կտա ապահովել վերջնական ձեռքբերումների բարձր պահանջարկ»,-ընդգծել է «Ռոստելկոմը»:

ОАО «Ростелеком» объявил 2февраля о том, что его дочерняя компания Teleset Networks LTD приобрела у группы инвесторов контроль над 75% – 1 акций компании GNC-Alfa за 22,5 млн. долл. США. Об этом говорится в официальном сообщении компании.
GNC-Alfa оперирует современной волоконно-оптической магистралью покрывающей 70% территории Республики Армения и имеющей протяженность более 1 500 км. Сеть Компании имеет соединение с основными магистральными сетями региона и крупными узлами обмена трафиком, а также международные шлюзы сопряжения с Ираном и Грузией. Компания является крупнейшим независимым агрегатором национального IP трафика и дальнейшего его транзита.
Начиная с 2012 года, GNC-Alfa планирует выход и активное развитие на рынке широкополосного доступа в Интернет и цифрового ТВ для частных пользователей в Армении, что придаст дополнительный импульс росту бизнеса и позволит капитализировать высокий спрос конечных потребителей на рынке с высоким потенциалом увеличения проникновения.
Выручка GNC-Alfa в 2011 достигла $12 млн. при рентабельности по EBITDA на уровне 48%. Чистый долг Компании на дату сделки составил менее $1 млн.
По словам Президента ОАО «Ростелеком» Александра Провоторова, «данная сделка является первым приобретением за пределами России в рамках политики международного развития «Ростелекома». «Приобретение контроля над GNC-Alfa позволит «Ростелекому» получить развитую опорную инфраструктуру для предложения услуг ШПД и цифрового ТВ на телекоммуникационном рынке Армении, имеющем значительный потенциал роста», – подчеркнул Провоторов.