Google ընկերությունն իր պաշտոնական բլոգում հայտնել է, որ այսուհետ գործելու է Bouncer կոչվող համակարգը, որն ավտոմատ կերպով սկան անելով ստուգելու է Android Market վերբեռնվող բոլոր բջջային ծրագրերը՝ գտնելու վիրուս պարունակող և այլ վնասակար ծրագրերը։
Android ՕՀ-ի նախագծման փոխնախագահ Հիրոշի Լոկհեիմերի խոսքով, համակարգը թույլ կտա վերահսկել վերբեռնվող ծրագրերը և օգտագործողների համար ապահով կդարձնի Android Market-ը։
Bouncer համակարգը սկան է անելու ինչպես նոր վերբեռնվող, այնպես էլ արդեն գոյություն ունեցող ծրագրերը և նախագծողների հաշիվները (account): 2011-ին այս ծառայությունն աշխատում էր թեստային տարբերակով։ 2011-ի 2-րդ կիսամյակում համակարգը բացահայտել էր, որ 40%-ով նվազել են վնասակար ծրագրերը։
Հիրոշի Լոկհեիմերը նշել է, որ 100%-ով հնարավոր չէ կանխել վնասակար ծրագրերը, սակայն այս համակարգի միջոցով ռիսկերը նվազում են։
Android Market-ը Google-ի Android օպերացիոն համակարգի ծրագրերի օնլայն խանութն է։ Աշխարհում կա ավելի քան 250 միլիոն ակտիվացրած Android սարքավորում։ 2011-ի հոկտեմբերի տվյալներով Android Market-ում կա ավելի քան 250 000 ծրագիր։

3 Февраль 2012 - 08:01 AMT
Компания Google в своем официальном блоге заявила о том, что вводит дополнительные средства защиты пользователей от вредоносного программного обеспечения. А именно, систему Bouncer, которая будет автоматически сканировать все новые приложения, а также базу старых приложений на наличие вредоносной программы.
Заместитель руководителя разработками операционной системы Android Хироши Локхеимер сказал, что система позволит сканировать как загружаемые, так и уже имеющиеся программы и счета разработчиков (account). В 2011 году эта программа работала в бета-режиме. Во втором полугодии 2011 года количество загрузок потенциально вредоносных программ сократилось на 40%.
Хироши Локхеимер отметил, что Bouncer не может обеспечить стопроцентную безопасность, однако теперь риск скачивания вредоносных программ из Android Market можно свести до минимума.
Android Market является онлайн-магазином ОС Android компании Google. В мире насчитывается более 250 миллионов активных устройств, работающих под управлением Android. По данным октября 2011 года, в Android Market можно было приобрести более 250 000 программ.