3 Փետրվար 2012 - 17:49 AMT
Լևոն Արոնյանը 3-րդ անգամ դարձավ Վեյկ ան Զեեի հաղթող և հրաժարվեց հանդես գալ Բաքվում աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարում
Արոնյանը 13 տուրում տարավ 7 հաղթանակ, 4 անգամ ոչ ոքի խաղաց և միայն երկու անգամ զիջեց՝ երրորդ անգամ նվաճելով Վեյկ ան Զեեի հաղթողի կոչումը:
«Սա լավագույն մրցաշարն էր իմ կարիերայում: Անշուշտ, ես շատ մրցաշարերում եմ հաղթել, սակայն որ ամբողջությամբ վերահսկեմ խաղը՝ դա միշտ չի, որ հաջողվել է: Իսկ այստեղ ինձ թվում էր, որ ես բավականին վերահսկում էի իրավիճակը շատ դեպքերում»,-Արոնյանի խոսքն է մեջբերում chess-news.ru-ն:
Ըստ շախմատիստի, նա իրար ետևից մի քանի մրցաշարերի մասնակցեց 2011թ. վերջում. «Մրցաշարերի շարքից հետո ես որոշեցի հանգստանալ: Մեկ ամիս ես չեմ մոտեցել խաղատախտակին, ուղղակի հանգստացել եմ ու ինձ թվում էր, որ դա կարող է վտանգավոր լինել, քանի որ իմ մրցակիցները հավանաբար այդ ժամանակ աշխատում էին: Սակայն, պարզվեց, որ թարմ ուղեղն էլ ինչ-որ բան արժի: Իմ բախտը բերեց, որ որոշ մրցակիցներ չկարողացան դիմադրել իմ հին հնարքներին»:
Արոնյանը հավելել է նաև, որ դեռ չգիտի, երբ տեղի կունենա հաջորդ մրցաշարը և դեռ չի մտածել դրա մասին. «Սակայն, հավանաբար, հաջորդ խաղը տեղի կունենա Վլադիմիր Կրամնիկի հետ, ապրիլին»:
Ռուս շախմատիստը հայտարարել է, որ Վեյ ան Զեե է եկել, որպեսզի պայմանագիր կնքի Արոնյանի հետ: Շախմատիստներն ապրիլի 21-29-ը Ցյուրիխում անցկացնելու են դասական շախմատի մարզումային հանդիպում:
«Լինարես» շախմատային մրցաշարը նույնպես կայանալու է ապրիլի երկրորդ կեսին, և Կրամնիկն ու Արոնյանը չեն կարող մասնակցել դրան: Արոնյանի և Կրամնիկի հանդիպումը նախապատրաստական աշխատանք է լինելու աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարի համար:
Փետրվարի 2-ին Լևոն Արոնյանը նամակ է հղել ՖԻԴԵ-ի ղեկավար Կիրսան Իլյումժինովին և Նախագահական խորհրդի անդամներին: Արոնյանը գրել է, որ ԶԼՄ-ներից նրան հայտնի է դարձել, որ Ադրբեջանի և Բուլղարիայի շախմատի ֆեդերացիաները աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարն անցկացնելու հայտ են ներկայացրել:
«Ես կցանկանայի հայտնել ձեզ, որ ընդհանուր մթնոլորտն Ադրբեջանում ու շարունակվող լարվածությունը մեր երկրների միջև անհնար են դարձնում իմ մասնակցությունը մրցաշարին Ադրբեջանորմ: Այնպիսի պատասխանատու և կարևոր մրցաշարը, ինչպիսին աշխարհի չեմպիոնի հավակնորդների մրցաշարն է, պահանջում է հանգստություն և հատուկ կենտրոնացում: Շախմատի հետ կապ չունեցող ոչ մի հանգամանք չպետք է խանգարի գրոսմայստերին ցուցադրել իր վարպետությունը: Ցավոք, այդ պահի դրությամբ ոչ մի հայ չի կարող բարենպաստ կամ նորմալ հոգեբանական վիճակ գտնել Ադրբեջանում, իսկ դա անհրաժեշտ է: Ըստ իս, բոլոր մասնակիցները պետք է լինեն հավասար պայմաններում, ինչն անհնար կլինի, եթե մրցաշարն անցնի Ադրբեջանում: Անվտանգության երաշխիքները կամ այլ լրացուցիչ աջակցությունը չեն փրկի իրավիճակը»,-գրել է հայ շախմատիստը:
Նա նշել է, որ ուրախ կլինի մասնակցել մրցաշարին ցանկացած այլ երկրում, սակայն նրա մասնակցությունը մրցաշարին բացառվում է, եթե այն անցնի Ադրբեջանում: «Հուսով եմ, որ դուք հաշվի կառնեք իմ նկատառումները, Խորհրդում մրցաշարի անցկացման վայրը ընտրելիս»:
2011թ. ևս Արոնյանը հրաժարվեց խաղալ Ադրբեջանում և հավակնորդների խաղերը տեղափոխվեցին Կազան: Վերջին մի քանի օրերին մրցաշարն ընդունելու պատրաստակամություն են հայտնել Ադրբեջանի ու Բուլղարիայի շախմատի ֆեդերացիաները:

3 Февраль 2012 - 17:49 AMT
Левон Аронян в третий раз стал победителем Вейк-ан-Зее и отказался играть в турнире претендентов за звание чемпиона мира в Баку
“Я страшно доволен, что удалось так хорошо сыграть. В принципе, результат выдающийся. Да и играл я неплохо. И очень приятно, что столько людей порадовал, и они тут присутствовали”,- сказал второй номер мирового рейтинга.
По словам шахматиста, в конце 2011 года он сыграл подряд много турниров, и очень многое стало заигранным: “После долгой серии турниров я решил отдохнуть. Месяц я не притрагивался к шахматам, просто отдыхал. И поэтому мне казалось, что это опасно, так как соперники могут в это время работать. Но как оказалось, свежая голова все-таки тоже чего-то стоит”.
Он отметил, что первый турнир 2012 года – в Вейк-ан-Зее был лучшим в его карьере. “Я выиграл, конечно, много турниров, но именно чтобы полностью контролировать игру – такое удавалось не всегда. Здесь же мне казалось, что я достаточно контролировал ситуацию во многих случаях”,- подчеркнул он.
Свой следующий турнир Аронян по всей вероятности проведет в апреле против Владимира Крамника.
Российский шахматист заявил, что он приехал в Вейк-ан-Зее, что бы подписать контракт с Ароняном. Шахматисты 21- 29 апреля в Цюрихе сыграют тренировочный матч в классические шахматы.
“Это обычный тренировочный матч, мы ни за что не играем, ни за какие титулы. Думаю, что мы порадуем людей хорошей интересной игрой”,- сказал Крамник. Если по каким-то причинам шахматисты согласятся на ничью раньше 30-го хода, то для зрителей они в тот же день сыграют одну быструю партию, результат которой не пойдет в зачет соревнования.
Популярный шахматный турнир "Линарес" тоже состоится во второй половине апреля, и Крамник и Аронян не смогут принять в нем участие. Встреча между Ароняном и Крамником будет подготовительной работой для турнира претендентов на мировое первенство.
Стоит отметить, что Болгария и Азербайджан подали заявки на проведение турнира претендентов за звание чемпиона мира.
Аронян отправил письмо главе ФИДЕ Кирсану Илюмжинову и членам Президентского совета, где написал, что из СМИ узнал, что федерации шахмат Азербайджана и Болгарии представили заявку на проведение турнира претендентов на мировое первенство.
“Я хотел бы сообщить вам, что общая атмосфера в Азербайджане и продолжающаяся напряженность в отношениях между нашими странами делают невозможным мое участие в турнире в Азербайджане. Ответственное и важное соревнование, такое как турнир претендентов, требует спокойствия и особой концентрации. Никакие обстоятельства, кроме связанных с шахматами, не должны мешать гроссмейстеру демонстрировать свое мастерство. К сожалению, на данный момент ни один армянин не может найти благоприятной или адекватной психологической атмосферы в Азербайджане, а ведь это совершенно необходимо. На мой взгляд, все участники должны быть в равных условиях, что невозможно в случае проведения турнира в Азербайджане. Гарантии безопасности и любой дополнительной поддержки не могут исправить ситуацию”, – написал армянский шахматист.
Он отметил, что был бы рад принять участие в турнире претендентов в любой другой стране, но его участие в этом соревновании в Азербайджане должно быть исключено: “Я надеюсь, вы примете во внимание эти соображения, обсуждая вопрос о месте проведения турнира на Президентском совете”.
В 2011 году Аронян опять отказался играть в Азербайджане, и матчи претендентов были перенесены в Казань.