Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է ACTA օրենքի վավերացման գործընթացը դադարեցնելու մասին, հաղորդում է Associated Press-ը:
Նրա խոսքով, օրենքը կարող է ուժի մեջ մտնել միայն հանրային բանավեճերից հետո: ACTA-ն զանգվածային բողոքներ է առաջացրել Լեհաստանի բնակչության շարքում. հունվարի 25-ին Լեհաստանի խոշոր քաղաքների ավելի քան տասը հազար բնակիչներ ցույցի են դուրս եկել օրինագծի ընդունման դեմ:
Կոնտրաֆակցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ առևտրային համաձայնագրի (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ԱՍՏԱ) ընդունումը լեհական խորհրդարանը հաստատել է 2012-ի հունվարի վերջին: ACTA-ն իրենից ներկայացնում է միջազգային փաստաթուղթ մտավոր սեփականության պաշտպանության մասին: Այն իրավունք է տալիս մաքսային ծառայության աշխատողներին զննել երկրի սահմանները հատող անձանց համակարգիչները, իսկ պրովայդերներին պարտավորեցնում է հաղորդել է օգտագործողների կողմից հեղինակային իրավունքները խախտելու մասին:

Премьер-министр Польши Дональд Туск заявил о приостановке процесса ратификации антипиратского закона ACTA, сообщает Associated Press.
По его словам закон может вступить в силу только после общественной дискуссии, в которой принят участие как правообладатели, так и обычные пользователи интернета.
ACTA вызвало массовые протесты среди польского населения : 25 января более десяти тысяч жителей крупных городов Польшы вышли на демонстрации против принятия законапроекта. Польские правительственные сайты подверглись кибератаке груррой Anonymous.
Принятие торгового соглашения по борьбе с контрафакцией (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement, ACTA) польский парламент одобрил в конце января 2012 года.
В последние месяцы попытки принятия жестких антипиратских законов предпринимаются парламентами целого ряда стран. В частности, на рассмотрении в Конгрессе США находятся сразу два законопроекта – Stop Online Piracy Act (SOPA) и Protect Intellectual Property Act (PIPA). Многие большие Интернет компании как Google, Twitter и "Википедия" выступают против этих законов. По мнению противников антипиратских законов, их принятие фактически может обратиться введением цензуры в интернете.