4 Փետրվար 2012 - 08:17 AMT
Հայաստանի լեռնագնացության ու ալպինիզմի հավաքականը նվաճել է պարսկական 5671մ բարձրությամբ Դեմավենդ լեռը: Մրցումը վարկանիշային էր, և քանի որ հայկական հավաքականն առաջինն էր, Հայաստանի լեռնագնացության ու ալպինիզմի ֆեդերացիան միավորներ վաստակեց: «Մրցաշարին մասնակցել է 216 ալպինիստ, սակայն մեր հավաքականին հաջողվեց առաջինը հասնել գագաթին: Մեզանից բացի, գագաթին հասան 35 ալպինիստներ, բոլորը ներկայացնում էին Իրանը, մեկը՝ Ադրբեջանը»,- ասել է Հայաստանի հավաքականի ավագ Գուրգեն Ունուսյանը:
Ըստ նրա, եղանակային պայմանները վերելքի երկրորդ օրը շատ վատն էին՝ նրանք 3000-4200 մ բարձրության վրա էին, իսկ ջերմաստիճանը մինուս 40 էր, շատ քամոտ էր, դա խանգարում էր վերելքին: «Սակայն արդեն երրորդ օրը մենք Դեմավենդի ամենբարձր կետում էինք: Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորին, ով օգնեց մեզ, հատկապես ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին»,-հավելել է նա:
Հայաստանի հավաքականի կազմում էին Գուրգեն Ունուսյանը, Հովհաննես Միրզոյանը, Լևոն Մովսիսյանը և Սուրեն Ստեփանյանը:

4 Февраль 2012 - 08:17 AMT
Сборная Армении по горному туризму и альпинизму поднялась на иранскую гору Демавенд, высота которой составляет 5671 м. Соревнование было рейтинговым, и так как, армянская сборная была первой, Федерация горного туризма и альпинизма Армении заработала очки. “В этом турнире участвовали 216 альпинистов, но нашей сборной удалось первой добраться до вершины. Кроме нас до вершины дошли 35 альпинистов, все представляли Иран, и лишь один – Азербайджан”,- сказал капитан сборной Армении Гурген Унусян.
По его словам, погодные условия во время второго дня, когда они поднимались 3000-4200 м, температура была минус 40 градусов по Цельсию, и было очень ветрено, что и мешало их работе. “Но уже на третий день мы были на самой высокой точке Демавенда. Хочу поблагодарить всех, кто помог нам подняться на эту гору, особенно президента АНОК Гагика Царукяна ”,- добавил он.
В составе сборной Армении выступали Гурген Унусян, Оганнес Мартиросян, Левон Мовсисян и Сурен Степанян.