Facebook-ը պլանավորում է գովազդ տեղադրել իր բջջային տարբերակներում մինչև արժեթղթերի սկզբնական տեղակայումը (IPO), հաղորդում է Financial Times-ը՝ մեջբերելով անանուն աղբյուրները:
Բջջային տարբերակներում գովազդը լինելու է եկամուտի մեծ աղբյուր: Facebook-ը նշել է, որ ծառայության լսարանի կեսից ավելին օգտվում է սոցցանցից բջջային սարքավորումներով:
Բջջային տարբերակներում գովազդ տեղադրելու եղանակներից է «հովանավորների նորությունները»
Facebook-ի «սովորական» տարբերակում «հոնավորների նորությունները» հայտնվել են 2011-ի հունվարին: 2011-ի վերջին լուրեր էին պտտվում, որ Facebook-ը գովազդային նյութերն ընդգրկելու է հիմնական լրատվական ժապավենի մեջ:
Սոցցանցը IPO հայտ է ներկայացրել 2012-ի փետրվարին: Սկզբնական տեղակայման ընթացքում ընկերությունը նախատեսում է ներգրավվել 5 մլրդ դոլար:

6 Февраль 2012 - 10:42 AMT
Facebook планирует запустить рекламу для своей мобильной версии до первичного размещения акций (IPO), сообщает Financial Times со ссылкой на анонимные источники.
Рекламы в мобильных версиях будут большим источником прибыли. В своей заявке на IPO Facebook отметила, что больше половины аудитории сервиса пользуются им с мобильных устройств.
Одним из вариантов рекламы на размещение в мобильных версиях сервиса является "новости спонсоров" (Sponsored stories): записи о действиях виртуальных друзей пользователя на странице рекламодателя.
В "обычной" версии Facebook "новости спонсоров" появились в январе 2011 года. В конце 2011 года были слухи, что Facebook включит рекламные материалы в основную новостную ленту.
Социальная сеть подала заявку на IPO первого февраля 2012 года. В ходе первичного размещения компания планирует привлечь 5 миллиардов долларов.