Պատանի քանոնահար Նարեկ Գազազյանն այս տարի Հայաստանը ներկայացնելու է երիտասարդ երաժիշտների «Եվրատեսիլ» մրցույթում: Այդ մասին մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը:
15-20 տարեկան դասական ժանրում հանդես եկող երաժիշտների այս մրցույթը Եվրոպական հեռարձակողների միության ամենամյա խոշոր նախագծերից մեկն է: Մրցույթ անցկացվում է 1982 թ-ից երկու տարին մեկ անգամ: Այս տարի մրցույթին մասնակցում են նաև Ավստրիան, Բելառուսը, Բոսնիա-Հերցոգովինան, Խորվաթիան, Չեխիան, Վրաստանը, Գերմանիան, Հունաստանը, Նիդեռլանդները, Նորվեգիան, Լեհաստանը, Սլովենիան և Ուկրաինան: Հայաստանը մրցույթին մասնակցում է առաջին անգամ:

Молодой армянский музыкант Нарек Газазян, играющий на каноне, в этом году представит Армению на конкурсе юных музыкантов “Евровидение”. Об этом сказала во время пресс-конференции министр культуры РА Асмик Погосян.
Конкурс музыкантов в возрасте от 15 до 20 лет в жанре классической музыки является одним из крупнейших ежегодных проектов Европейского союза вещателей. Конкурс проводится раз в два года с 1982 г. В этом году в нем также примут участие Австрия, Беларусь, Босния и Герцеговина, Хорватия, Чехия, Грузия, Германия, Греция, Нидерланды, Норвегия, Польша, Словения и Украина. Армения в конкурсе участвует впервые.