Հաքերները հափշտակել են Չեխիայի Քաղաքացիական դեմոկրատներ կուսակցության 27 000 անդամների տվյալներ՝ դեմ դուրս գալով ինտերնետը վերահսկող ACTA օրինագծին։ Այս մասին հաղորդում է Europe Online-ը։
Հափշտակված տվյալներն իրենց մեջ ներառում են հեռախոսի համարներ, անհատական հասցեներ և այլն։ Դրանք բոլորն ուղարկվել են Չեխական ԶԼՄ-ներին։
Կուսակցության ղեկավար Ժան Կոցին այս առիթով նշել է. «Այս ոչ օրինական քայլերը ապացուցում են, որ Anonymous խմբավորումը չի ցանկանում լուրջ քննարկումներ անել»։
Հունվարին Չեխիայի Հանրապետությունը և Եվրոմիության 21 անդամներ ստորագրեցին վիճահարույց օրինագծի՝ ACTA-ի տակ (Anti-Counterfeiting Trade Agreement)։

Computer hackers have stolen the details of some 27,000 members of ruling Czech government party Civic Democrat (ODS), in a protest against anti-piracy legislation, Europe Online reported.
A detailed list, including the phone numbers and private addresses of senior politicians, was distributed to newspaper editors, Czech media reported online Monday, January 6.
Jan Koci, the Civic Democrat’s head manager, condemned the data theft. "These illegal activities prove that the Anonymous collective doesn’t want to have a serious discussion," he said.
In January, the Czech Republic and 21 other EU member states signed up to the controversial Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA).