Հայտնի իսպանացի նկարիչ ու քանդակագոծ Անտոնի Տապիեսը վախճանվել է 88 տարեկան հասակում Բարսելոնայում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով «Ֆրանս պրես» գործակալությանը:
Տապիեսը, որը համարվում էր եվրոպական աբստրակցիոնիզմի ամենահայտնի ներկայացուցիչներից մեկը, հայտնի դարձավ իր գործերով, որոնք կատարված են աղբից ու քաղաքային կյանքի թափոններից: Նրա աշխատանքները ներկայացված են աշխարհի խոշորագույն թանգարաններում:
Բացի այդ, նկարչին է պատկանում մի քանի գիրք արվեստի տեսության ու փիլիսոփայության մասին: Իսպանական ԶԼՄ-ները Տապիեսին անվանել են XX դարի «վերջին մեծ նկարիչը»: 2010թ. ապրիլին Իսպանիայի թագավոր Խուան Կառլոս Առաջինը մարկիզի տիտղոս շնորհեց նկարչին:

7 Февраль 2012 - 08:49 AMT
Знаменитый испанский художник и скульптор Антони Тапиес скончался в возрасте 88 лет понедельник в Барселоне, сообщает РИА Новости, ссылаясь на агентство Франс Пресс.
Тапиес, считавшийся одним из самых видных представителей европейского абстракционизма, получил известность своими картинами и композициями, выполненными из мусора и отходов повседневной городской жизни. Его работы представлены в большинстве крупнейших музеев мира.
Помимо этого, художнику принадлежат несколько книг о теории и философии искусства.
Испанские СМИ называли Тапиеса последним великим художником ХХ века.Творчество Тапиеса было отмечено многочисленными наградами – среди них премия Рубенса (1972), премия принца Астурийского (1990), Императорская премия Японии (1990), премия Веласкеса (2003).