Լոնդոնում` Methodist Central Hall-ում կայացել է հեղինակավոր Laureus մրցանակաբաշխությունը, որը նաև կոչվում է սպորտային «Օսկար»:
Տարվա մարզիկ է դարձել աշխարհի առաջին ռակետ, սերբ թենիսիստ Նովակ Ջոկովիչը, իսկ մարզուհի` Վիվիան Չերույոտը: Տարվա լավագույն թիմ է ճանաչվել իսպանական «Բարսելոնան», որը 2011թ նվաճել է 5 մրցանակ, այդ թվում` Չեմպիոնների լիգայի գավաթը:
Տարվա վերադարձ մրցանակին է արժանացել Դարրեն Քլարքը` գոլֆ, տարվա հայտնություն է ճանաչվել Ռորի Մաքիլրոյը` գոլֆ, էքստրեմալ սպորտաձևերում լավագույն մարզիկ է ճանաչվել Քելլի Սլեյթերը, սահմանափակ հնարավորություններով տարվա լավագույն մարզիկ է դարձել Օսկար Պիստորիուսը` թեթև ատլետիկա:
Հատուկ մրցանակներ ստացել են լեգենդար անգլիացի ֆուտբոլիստ Բոբբի Չարլտոնը և բրազիլացի Ռայը` համապատասխանաբար սպորտի զարգացման ավանդի և սպորտ` հանուն բարության համար:
Laureus մրցանակը ամեն տարի շնորհվում է մարզիկներին` նախորդ տարվա սպորտային նվաճումների համար 7 անվանակարգերում: Արարողությունից ստացված գումարը փոխանցվում է «Սպորտ հանուն բարեկեցության» հիմնադրամին, որը շուրջ 90 սպորտային ծրագրեր է հովանավորում աշխարհի 34 երկրներում: Մրցանակի գոյության ողջ պատմության ընթացքում հաջողվել է հավաքել մոտ 40 մլն եվրո:

В Лондоне в Methodist Central Hall состоялось вручение престижной премии Laureus, которую также называют спортивным "Оскаром".
Спортсменом года стал первая ракетка мира, сербский теннисист Новак Джокович, а спортсменкой года легкоатлетка – Вивиан Черуйот (Кения).
Командой года была признана испанская "Барселона", которая в 2011 году завоевала 5 трофейев, в том числе и Кубок Лиги Чемпионов.
Награду возвращения года получил Даррен Кларк (гольф), прорывом года – Рори Макилрой (гольф), лучшим спортсменом в экстремальных видах спорта стал Келли Слэйтер (серфинг), спортсменом года с ограниченными возможностями – Оскар Писториус (легкая атлетика).
Специальные награды получили легендарный английский футболист Бобби Чарльтон и бразильский футболист Рай – за вклад в развитие спорта и за спорт во имя добра соответственно.
Премия Laureus ежегодно вручается спортсменам за достижения в прошедшем году в семи номинациях. Победителей выбирает Всемирная спортивная академия Laureus, состоящая из 47 величайших спортсменов прошлого. Средства, собранные в ходе организации церемонии, перечисляются в фонд "Спорт на благо", которая поддерживает свыше 90 различных спортивных проектов в 34 странах мира. За всю историю существования премии на эти цели удалось собрать около 40 миллионов евро.