8 Փետրվար 2012 - 10:08 AMT
Շախմատի աշխարհի չեմպիոնի կոչման հավակնորդների առաջնության տեղն ու ժամանակը կորոշվեն առաջիկա օրերին: Այս մասին հայտնել է ՖԻԴԵ-ի նախագահի օգնական Բերիկ Բալգաբաևը:
«Առայժմ չկա ՖԻԴԵ-ի պաշտոնական որոշում, քանի որ գոյություն ունեն տեխնիկական բնույթի որոշ մանրուքներ` կապված վայրի որոշման հետ: ՖԻԴԵ-ի նախագահական խորհուրդը հանձնարարել է կազմակերպության նախագահ Կիրսան Իլյումժինովին վերջնականապես մշակել այս մանրուքները, որոշում կայացնել և հայտարարել այդ մասին: Սակայն կարելի է ասել, որ մրցաշարի անցկացման գլխավոր հավակնորդը Լոնդոնն է»,-ասել է Բալգաբաևը, հայտնում է chess-news.ru-ն:
Մրցաշարի անցկացմանը հավակնում են նաև Բուլղարիան և Ադրբեջանը: Առաջնությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 23-նոյեմբերի 13:
Ընդգծենք, որ հայ գրոսմայստեր Լևոն Արոնյանը նամակ է հղել ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովին և Նախագահական խորհրդի անդամներին, հայտարարելով, որ չի մասնակցի այդ մրցաշարին, եթե այն տեղի ունենա Բաքվում: «Հուսով եմ, որ հաշվի կառնեք նկատառումներս`Նախագահական խորհրդում մրցաշարի տեղի ընտրության հարցը քննարկելիս»:

Окончательное решение о месте проведения турнира претендентов на чемпионство мира по шахматам будет принято в ближайшие дни. Об этом сообщил помощник президента ФИДЕ Берик Балгабаев.
"Пока еще официального решения ФИДЕ нет, поскольку существуют некоторые детали технического характера, связанные с определением места проведения кандидатского турнира. Президентский совет ФИДЕ поручил президенту организации Кирсану Илюмжинову доработать данные моменты, принять решение и объявить его. Но можно сказать, что главным претендентом на проведение турнира является Лондон",- слова Балгабаева передает chess-news.ru.
На проведение турнира также претендуют Азербайджан и Болгария. Турнир пройдет с 23 октября по 13 ноября.
Армянский гроссмейстер Левон Аронян отправил письмо главе ФИДЕ Кирсану Илюмжинову и членам Президентского совета, заявив, что не примет участие в этом турнире, если он пройдет в Баку. “Я надеюсь, вы примете во внимание соображения, обсуждая вопрос о месте проведения турнира на президентском Совете”,- написал Аронян.