Խարկովում Եվրոպայի ֆուտբոլի առաջնության եզրափակիչ փուլի ֆան-տարածքը տեղակայվելու է Ազատության հրապարակում, որը համարվում է Եվրոպայի ամենամեծ հրապարակներից:
EURO-2012 եզրափակիչ փուլի Խարկովի շրջանի պետական վարչակազմի համակարգող վարչության պետ Ալեքսեյ Տոկարի խոսքով, ֆան-տարածքը կգործի առաջնության ողջ ընթացքում` հունիսի 8-հուլիսի 1, և միաժամանակ կկարողանա ընդունել 45 հազար երկրպագուներ: Հրապարակի մակերեսն է 22.5 հազար քառակուսի կմ: Կառույցը ողջ երկայնքով բջջային սեկցիաներից պաշտպանվելու է 2.4 մետր բարձրությամբ հատուկ պատնեշով:
Կառուցապատման աշխատանքներ ծրագրվում է իրականացնել մայիսի 10-հունիսի 1: Գլխավոր ֆան-տարածքի պատրաստման համար ՈւԵՖԱ-ն ծրագրում է հատկացնել 750 հազար եվրո, իսկ քաղաքային բյուջեից նախատեսվում է հատկացնել 8 հազար եվրո, հայտնում է sport-express.ru-ն:

Фан-зона в Харькове во время финальной стадии чемпионата Европы по футболу 2012 года будет оборудована на главной площади города – площади Свободы, являющейся одной из самых больших в Европе. По словам заместителя начальника главного управления экономики – начальника управления по координации подготовки и проведения финальной части EURO-2012 харьковской областной государственной администрации Алексея Токаря, фан-зона будет работать в течение всего чемпионата с 8 июня по 1 июля и сможет принять одновременно до 45 тысяч болельщиков. Площадь составляет 22,5 тысячи квадратных метров. Территорию по периметру планируется защитить специальным ограждением из мобильных секций высотой 2,4 метра.
Работы по обустройству намечено выполнить с 10 мая по 1 июня. На организацию создания и работы главной фан-зоны города УЕФА планирует предоставить 750 тысяч евро, из городского бюджета на нее выделено 8 тысяч евро, передает sport-express.ru.