Այսօր «Ժողովուրդ» օրաթերթը տարածել էր տեղեկություն այն մասին, թե Հայաստանի երեք բջջային օպերատորների գրասենյակներից բաժանորդների տվյալների բազաները հափշտակած անհայտ երիտարսարդների գործը գտնվում է Կոտայքի ոստիկանության բաժնում։ Թերթը՝ հղում տալով ոստիկանության իր գաղտնի աղբյուրին, նշում է, որ ավազակները վաճառել են այդ տվյալները և որ այս գործը բացահայտել է ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի 6-րդ գլխավոր վարչությունը։
Այս տեղեկությունների հետ կապված առայժմ ՀՀ ոստիկանությունը և համապատասխան վարչությունը ոչ մի մեկնաբանություն չեն տարածում։
Իրենց մեկնաբանությունն այս տեղեկությունների մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի զրույցում հայտնեցին երեք օպերատորները։
«ԱրմենՏել»-ի հանրային կապերի բաժնի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանի խոսքով, ԱրմենՏելի սերվերներից տեղեկատվության արտահոսքը բացառվում է. «Թե ինչպես են տվյալներ հայտնվել անհայտ մարդկանց ձեռքում կամ ընդհանրապես դրսում նման տվյալներ, ոստիկանության կամ դատարանի գործն է։ Մեր համակարգերը վերահսկում են յուրաքանչյուր միջամտություն սերվերներին, ամեն վայրկյան ֆիքսվում է, տեսնում ենք ով և երբ է դիմել բազային։ Բացի դրանից սերվերները ֆիզիկապես ոչ մի կերպ միացված չեն ինտերնետին։ Այնպես որ ամեն կերպ արտահոսք կամ տվյալների ներբեռնում բացառվում է»։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության հանրային կապերի պատասխանատու Վահե Իսահակյանը մեկնաբանեց այսպես. « Եթե կա մի հարց, որը գտնվում է ՀՀ իրավապահ մարմինների հսկողության ներքո, ապա մենք՝ ՎիվաՍելը ձեռնպահ է մնում որևէ մեկնաբանություն անել»։
Օրանժ Արմենիա ընկերության հանրային կապերի պատասխանատու Լիլիթ Մարտիրոսյանը նշեց, որ Orange Արմենիայի բաժանորդների բազան գտնվում է առավելագույն պաշտպանության ներքո և ոչ իրավասու անձանց համար հասանելի չէ. «Բաժանորդների տվյալների անվտանգությունն ու գաղտնիությունը Ֆրանս Տելեկոմ/Orange-ի բիզնես պատասխանատվության հիմնասյուներից է: Ավելին, պարզապես անհնար է, որ «ինչ-որ երիտասարդներ» գրասենյակից դուրս բերեն այն և նման դեպք չի գրանցվել: Ինչ վերաբերում է տվյալների հանրայնացմանը, ապա այդ փաստի ու դրան վերաբերող հանգամանքների քննությունը կիրականացնեն իրավասու մարմինները, որոնք էլ կարող են տալ համապատասխան եզրակացություն»։
Հայաստանի երեք օպերատորների բաժանորդային տվյալների բազայի հափշտակման մասին լուրերը տարածվել էին դեռևս 2011-ի սեպտեմբեր ամսին կրկին «Ժողովուրդ» թերթի կողմից։ Երեք օպերատորների մեկնաբանությունները թերևս նույնն են, ինչ նախկինում, իսկ ՀՀ ոստիկանությունը դեռևս ոչ մի պաշտոնական մեկնաբանություն չի տարածել։

8 февраля газета “Жоховурд” распространила сообщение о том, что базы данных абонентов всех трех мобильных операторов Армении похищены неизвестными молодыми людьми. Газета, ссылаясь на секретный источник в полиции, отмечает, что похитители продали данные абонентов, и дело по факту кражи и продажи базы данных из офисов всех трех операторов сотовой связи Армении находится в полицейском отделении Котайка. Газета отметила, что данное дело раскрыло 6-ое главное управление по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении. Эту информацию ни в полиции, ни в данном учреждении никак не комментируют.
Своими комментариями относительно данных сведений с корреспондентом PanARMENIAN.Net поделились все мобильные операторы Армении.
По словам руководителя пресс-службы компании “АрменТел” Ануш Беглоян, в серверах компании исключен какой-либо отток информации: “Как и в чьих руках могли оказаться секретные данные – это дело полиции или суда. Наши системы контролируют любое вмешательство в сервер, фиксируют каждую секунду, им известно, кто и когда обратился в базу данных. Кроме того, серверы просто физически не связаны с Интернетом”.
Пресс-секретарь компании “ВиваСелл-МТС” Ваге Исаакян сказал: “Если на самом деле подобная кража имела место, и дело рассматривается в полиции, мы пока воздержимся от комментариев”.
Лилит Мартиросян, пресс-секретарь компании “Orange Армения”, сказала, что база данных абонентов компании очень надежно защищена и недоступна для посторонних: “Безопасность и секретность базы данных абонентов – один из основополагающих принципов Франс Телеком/ Orange. Более того, невозможно, чтобы “какие-то молодые люди” смогли проникнуть или вынести из офиса что-либо. Что касается публикации данных, то этим должны заняться соответствующие органы, чтобы дать окончательное заключение”.
Слухи о похищении базы данных абонентов всех трех операторов Армении были распространены еще в сентябре 2011 года и, как и сейчас, газетой “Жоховурд”. Пока все три оператора одинаково комментируют данную информацию, а Полиция РА не сделала каких-либо официальных заявлений.