Այսօր` փետրվարի 8-ին Ա.Խաչատրյանի տուն-թանգարանում կայացավ Լիլիթ Եփրեմյանի «Էդուարդ Միրզոյանը նամակներում և երկխոսություններում» (“Эдвард Мирзоян в письмах и диалогах”) մենագրության շնորհանդեսը:
Շնորհանդեսին ներկա էին կոմպոզիտորի բարեկամները, ընկերները, մտավորականներ և պարզապես կոմպոզիտորների երկրպագուները:
Գրքի հեղինակ Լիլիթ Եփրեմյանը PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում պատմեց, որ գրքի աշխատանքները սկսվել են ավելի քան 10 տարի առաջ, սակայն ինտենսիվ կերպով այդ նյութերը հավաքել է վերջին 2 տարիների ընթացքում: Գրքի առաջին մասում ընդգրկված են կոմպոզիտորի մասին գրված նյութեր, որն ավելի քան 300 էջ է: Մի փոքր բաժնով ներկայացված են կոմպոզիտորի հետ երկխոսությունները: Գրքում ամենամեծ հատվածում ընդգրկված են մի շարք հայտնի մարդկանց նամակները մեծ կոմպոզիտորին` Օհան Դուրյանից, Մայա Պլիսեցսկայայից, Ռոդիոն Շչեդրինից, Դմիտրի Շոստակովիչից և այլն: Հեղինակի խոսքով նամակների ողջ արխիվը հավաքել է Միրզոյանի կինը` Ելենա Ստեփանյան-Միրզոյանը: Գիրքը լույս է տեսել ռուսերենով, սակայն զետեղվել են արևելահայերեն և արևմտահայերեն նամակների բնագրերը:
Գիրքը լույս է տեսել 500 օրինակով, Մշակույթի նախարարության և «Ազգային պատկերասրահ» հիմնադրամի աջակցությամբ:

8 февраля в Доме-музее А. Хачатуряна состоялась презентация книги "Эдвард Мирзоян в письмах и диалогах" Лилит Епремян. На презентации присутствовали родственники, друзья, поклонники композитора, представители армянской интеллигенции.
Автор книги Лилит Епремян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net рассказала, что начала работать над книгой еще 10 лет назад, однако более интенсивно она начала собирать материалы в течение последних двух лет. В первой части книги, это более 300 страниц, помещены биографические материалы из жизни композитора. В небольшом разделе представлены диалоги композитора.
Большая часть книги – это письма известных людей, написанные композитору. Это письма Огана Дуряна, Майи Плисецкой, Родиона Щедрина, Дмитрия Шостаковича и др. По словам автора, целый архив писем собрала супруга Эдварда Мирзояна – Елена Степанян-Мирзоян. Книга тиражом 500 экземпляров вышла в свет на русском языке, при содействии Министерства культуры РА и фонда “Национальная галерея”.