Անգլիայի հավաքակամի գլխավոր մարզիչ Ֆաբիո Կապելլոն հրաժարական է տվել: Իտալացի մարզչի հրաժարականը տեղի է ունեցել նրանից հետո, երբ նա հանդիպել է Անգլիայի ֆուտբոլի ասոցիացիայի նախագահ Դևիդ Բերնստայնին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Չելսիի ֆուտբոլիստ Ջոն Թերրիին ավագի թևկապից զրկելու հարցը: Դրա պատճառը ռասիզմի մեջ մեղադրանքներն են:
Կապելլոն դեմ է հանդես է եկել Ասոցիացիայի որոշմանը, ինչի մասին նա հայտնել է իտալական հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
65-ամյա Կապելլոն, ով առաջ մարզում էր իտալական «Միլանը», «Ռոման» և «Յուվենտուսը», ինչպես նաև Մադրիդի «Ռեալը», Անգլիայի հավաքականը գլխավորում է 2008թ-ից: Կապելլով հավաքականին դուրս է բերել 2010թ Աշխարհի առաջնություն, որտեղ նրանք 1/8-րդ եզրափակչից դուրս մնացին:
Առայժմ հայտնի չէ, թե ով կփոխարինի Կապելլոյին, հայտնում է lenta.ru-ն:
2010թ իտալացի մարզիչը հայտարարել է, որ Անգլիայի հավաքականից կհեռանա Եվրոպայի առաջնությունից հետո: Դրանից հետո FA հայտարարել էր, որ նրա հեռանալուց հետո հավաքականը կգլխավորի անգլիացի մասնագետ:

9 Февраль 2012 - 08:57 AMT
Главный тренер сборной Англии по футболу Фабио Капелло подал в отставку. Отставка итальянского тренера произошла после того, как он встретился с главой Ассоциации футбола Англии Дэвидом Бернстайном, а встрече Капелло обсудил с Бернстайном решение Ассоциации лишить капитанской повязки в сборной Англии футболиста лондонского “Челси” Джона Терри из-за обвинений в расизме.
Капелло выступил против решения Ассоциации, о чем, в частности, заявил в интервью итальянскому телевидению. 65-летний Капелло, который в прошлом тренировал итальянские "Милан", "Рому" и "Ювентус", а также мадридский "Реал", возглавил сборную Англии в 2008 году. Капелло вывел команду на чемпионат мира 2010 года в ЮАР, где англичане выбыли из борьбы в 1/8 финала.
Пока неизвестно, кто именно сменит Капелло на посту тренера сборной Англии, сообщает lenta.ru.
В 2010 году итальянский тренер объявил, что покинет сборную Англии после чемпионата Европы. Тогда же FA распространила заявление, в котором говорилось, что после ухода Капелло с поста тренера национальной команды сборную возглавит английский специалист.