Նորարար փորձարարական արվեստի կենտրոնն այս տարի նշելու է իր հիմնադրման 20-ամյակը: Ինչպես մամլո ասուլիսի ժամանակ ասաց ՆՓԱԿ-ի գեղարվեստական խորհրդի ղեկավար Գագիկ Ղազարէն, կենտրոնի համար ողջ տարին հագեցած է լինելու: Բացի ավանդական դարձած ծրագրերից, Հայաստանում մի քանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աջակցությամբ ներկայացվելու են ժամանակակից արվեստի բազմապիսի նախագծեր: Հայաստան են ժամանելու արվեստագետներ Իրանից, Ֆրանսիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Իտալիայից, Ռումինիայից, Լատվիայից և Ռուսաստանից:
ՆՓԱԿ-ի մեկնարկն է համարվում 1992 թ-ը, երբ կենտրոնի հիմնադիր Սոնիա Պալասանյանը Երևանի Ժամանակակից արվեստի թանգարանում կազմակերպեց «9-ի» ցուցահանդեսը, որտեղ ներկայացված էին 9 նկարիչների աշխատանքներ:

9 Февраль 2012 - 10:52 AMT
Центр экспериментального искусства в Ереване отметит свое 20-летие реализацией международных проектов
Центр новаторского экспериментального искусства (НПАК) в Ереване в этом году отметит 20 лет со дня основания центра. Как сказал во время пресс-конференции руководитель художественного совета НПАК Гагик Казарян, год будет весьма насыщенным для центра. Помимо традиционных программ, при содействии нескольких дипломатических представительств в Армении будут реализованы различные проекты в области современного искусства. В Армению приедут различные деятели искусства из Ирана, Франции, Великобритании, Италии, Румынии, Латвии и России.
НПАК основан в 1992 году, когда основатель центра Соня Паласанян в Ереванском музее современного искусства организовала выставку “9”, в которой были представлены работы 9 художников.