Google ընկերությունը կվճարի օգտատերերին Screenwise նախագծին մասնակցելու դիմաց, ինչի օգնությամբ ընկերությունը հույս ունի բարելավելու իր պրոդուկտներն ու ծառայությունները:
Հետազոտությանը մասնակցելու համար Google-ի` http://www.google.ru/ 13 տարեկանից բարձր օգտատերերը պետք է հատուկ ընդլայնում տեղադրեն Chrome բրաուզերի համար: Հետագայում ծրագիրը Google կուղարկի տեղեկատվությունն այն մասին, թե ինչ կայքեր է այցելում օգտատերը, և ինչպես է նա իրեն դրսևորում այդ կայքերում:
Ընդլայնումը բեռնած օգտատերերը այդ նախագծում Google-ի գործընկեր Knowledge Networks-ից Amazon ինտերնետ-խանութի 5 դոլարի նվեր-քարտ կստանան: Բացի այդ, օգտատերը նույնպիսի քարտեր կստանա ծրագրին մասնակցելու յուրաքանչյուր երեք ամսվա դիմաց: Պարգևատրման առավելագույն գումարը կարող է հասնել 25 դոլարի: Ընդ որում, Google-ի ներկայացուցիչները նշում են, որ Amazon-ը հետազոտության հովանավորը չէ, հաղորդում ria.ru-ն:
Google-ը ներկայացրել է Screenwise հետազոտությունը գաղտնիության նոր քաղաքականության քննադատության պայմաններում, որը պետք է ուժի մեջ մտնի մարտի 1-ին և միավորի ընկերության մոտ 60 ծառայություններ:

9 Февраль 2012 - 16:33 AMT
Компания Google будет платить пользователям за участие в проекте Screenwise, с помощью которого компания надеется улучшить свои продукты и сервисы.
Для участия в исследовании пользователям Google http://www.google.ru/старше 13 лет необходимо установить специальное расширение для браузера Chrome. В дальнейшем программа будет отсылать в Google информацию о том, какие сайты посещает пользователь и как он себя на них ведет.
Пользователи, скачавшие расширение, получат от партнера Google в этом проекте – Khowledge Networks – подарочную карту интернет-магазина Amazon на сумму 5 долларов. Кроме того, пользователь будет получать аналогичные карточки каждые три месяца участия в программе. Максимальная сумма вознаграждения может достичь 25 долларов. При этом представители Google отмечают, что Amazon не является спонсором исследования, передает ria.ru.
Google представила исследование Screenwise на фоне критики новой политики конфиденциальности, которая должна вступить в силу 1 марта и объединить порядка 60 сервисов компании.
Так, представители европейских регулирующих органов ранее попросили Google отложить внедрение новой политики безопасности, пока они не проверят ее на соответствие законам Евросоюза.