InternetWorldStats.com միջազգային մոնիտորինգային կազմակեպությունը, որը տվյալներ է տրամադրում աշխարհում ինտերնետից օգտվողների քանակի մասին, ինչպես նաև տարբեր երկրներում նրա հասանելիության մակարդակի վերաբերյալ, հրապարակել է 2011թ. զեկույցը:
Ըստ հետազոտության, ինտերնետը հասանելի է Երկրի բնակչության միայն 32,7% համար: Աշխարհում ինտերնետից օգտվողների ընդհանուր քանակը 2011թ. կազմել է 2,267,233,742 մարդ:
Զեկույցում ասվում է, որ Հայաստանում ինտերնետը հասանելի է բնակչության 47,4 տոկոսի կամ 1,796,550 մարդու համար: Ընդ որում, նախորդ տարի Հայաստանի ցուցանիշն ընդամենը 7 տոկոս էր: Այդպիսով, Հայաստանը ԱՊՀ առաջատարն է ինտերնետի հասանելիության մակարդակով:
Ըստ 2011թ. զեկույցի, Ադրբեջանում ինտերնետը հասանելի է բնակչության 44,1% տոկոսին: 2010թ, համեմատ այդ ցուցանիշն Ադրբեջանում կրճատվել է 0,3 տոկոսով:
«InternetWorldStats.com» ցուցակի առաջատարներն են Իսլանդիան (բնակչության 97 տոկոս), Նորվեգիան (94,4 տոկոս) և Շվեդիան (92,4 տոկոս), իսկ Ասիայում առաջատարն է Հարավային Կորեան՝ 80,9 տոկոսով, հայտնում է novostnik.ru-ն:

Международная мониторинговая организация InternetWorldStats.com, предоставляющая данные по числу пользователей Интернета в мире, а также по уровню доступности Интернета в разных странах, опубликовала отчет за 2011 год.
Согласно исследованию, лишь 32,7% населения Земли имеет доступ к интернету. Общее число пользователей Интернета в мире 2011 года составило 2,267,233,742 человек.
В отчете компании говорится, что в Армении доступ к Интернету имеют 47,1% от общего населения или 1,796,550 человек. При этом, в прошлогоднем отчете показатель Армении составлял всего 7%. Таким образом, по уровню доступа населения к Интернету Армения занимает первое место среди стран СНГ.
Согласно отчета за 2011 год, доступ к Интернету в Азербайджане имели 44,1% от общего населения страны. Таким образом, по сравнению с 2010, этот показатель в Азербайджане сократился на 0,3%.
Лидерами списка «InternetWorldStats.com» являются Исландия, где пользователями Интернета являются 97% населения, Норвегия – 94,4% и Швеция -92,4%, а лидером среди стран Азии стала Южная Корея – 80,9%, сообщает novostnik.ru.