Հոգեբան Ռուբեն Աղուզումցյանն աշխատել է այն մանկավարժների հետ, ովքեր այսօր արդեն դասավանդում են հանրապետության տարբեր դպրոցներում, նա ղեկավարել էհոգեբանների այն խումբը, որը պատրաստել է «Շամատի դասավանդման հոգեբանական ձեռնարկը»:
Աղուզումցյանը պատմում է, որ կատարվել է բազմակողմանի ուսումնասիրություն գիտական գրականության մեջ, թե ինչպիսի ազդեցություն է ունենում շախմատը երեխաների վրա, որից հետո էլ ընդունվել է որոշում՝ շախմատը դարձնել պարտադիր առարկա:
«Շախմատի ներդրումը շախմատիստ պատրաստելու նպատակ չի հետապնդում։ Այն որպես ինտելեկտուալ խաղ զարգացնում է երեխաների մտածողությունը և ինտելեկտը, մի շարք հոգեկան հատկություններ, ինչպիսիք են կամքը, համագործակցությունը, պայքարելը, սովորեցնում է ժամանակի ընթացքում նստել։ Եթե այլ առարկաները պետք է վերածել խաղի, որպեսզի երեխաների համար հետաքրքիր և մատչելի դառնան, ապա շախմատը արդեն իսկ խաղ է»,- նշում է հոգեբանը:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ և շախմատի ակադեմիայի տնօրեն Սմբատ Լպուտյանը նշում է, որ հանրապետության բոլոր հանրակրթական դպրոցներն ապահովված են մասնագետներով, որոնք անցել են հատուկ դասընթացներ, վերապատրաստվել են ու իրավունք ստացել դասավանդելու առարկան:
Շախմատ առարկայի համար հատկացվել են առանձին դասասենյակներ: Բոլոր դպրոցները ապահովված են դասավանդման համար անհրաժեշտ պարագաներով` շախմատի խաղասեղաններ, աթոռներ, ժամացույցներ, ցուցադրական խաղատախտակներ:
«4-5 ամիսների ընթացքում տարբեր մասնագետներ մեկնել են Հայաստանի բոլոր մարզերը, կատարել են նախապատրաստական դասընթացներ: Քննություն հանձնելուց հետո ուսուցիչներն իրավունք են ստացել երեք տարի ժամկետով դասավանդելու առարկան: Երեք տարուց հետո նրանք կրկին պետք է անցնեն համապատասխան որակավորում: Ընդհանուր առմամբ ընտրվել է 1219 մասնագետ»,- նշել է Լպուտյանը:
Գրոսմայստերը նշում է, որ ամենայն հավանականությամբ մյուս տարիների ընթացքում շախմատ առարկան կդասավանդվի նաև 3-րդ և 4-րդ դասարաններում:
Լպուտյանը համոզված է, որ շախմատը հնարավորություն է տալիս խաղի միջոցով կենտրոնացնելու երեխայի միտքը: «5 – 6 տարեկանից երեխան արդեն լավ ընկալում է շախմատի կանոնները: Շախմատն արդար խաղ է ու ցանկացած մարդու տալիս է արդարության զգացում, ստեղծագործելու ձիրք և ճիշտ տրամաբանություն: Այն բոլորի մեջ էլ սերմանում է սառը դատողություն, համբերատարություն, սովորեցնում է հաղթել, բայց միևնույն ժամանակ էլ պատրաստ լինել պարտությանը: Համոզված եմ, որ այս նախաձեռնությունը մեծ օգուտ է տալու հայ երեխաների մտավոր ունակությունների զարգացմանը»:
Նշենք, որ հանրակրթական դպրոցներում շախմատի ուսուցումն ապահովելու նպատակով, ՀՀ պետական բյուջեից հատկացվել է 900 մլն դրամ:
Գրքերի հեղինակը շախմատի անվանի մարզիչ Համլետ Թումանյանն է: Հեղինակն ուսումնասիրել է թե միջազգային փորձը և թե հայկական շախմատի ձեռքբերումները: Ֆեդերացիայի փոխնախագահը նշում է, որ Թումանյանը մարզչական մեծ փորձ ունի, տարիների ընթացքում աշխատել է տարբեր չեմպիոնների ու նաև կրտսեր տարիքի շախմատիստների հետ և իմի բերելով այս ամենը, ստեղծել է երեխաներին մատչելի, բայց միևնույն ժամանակ շատ հագեցած ու լավ դասագիրք. «Գրքի ցանկացած հանձնարարություն ու խնդիր ճիշտ է ընկալվում երեխայի կողմից: Համոզված եմ, որ այլ երկրներ, որոնք ևս կցանկանան շախմատը դարձնել դպրոցական առարկա, անպայման կօգտվեն Թումանյանի գրքից»:
Հայաստանյան դպրոցներին արդեն վաղուց բաժանվել են «Շախմատ» առարկայի դասագրքերը աշխատանքնային տետրեր, ուսուցչի ձեռնարկներ և գործնական աշխատանքների հավաքածուներ: Աշակերտները գնահատվում են 10-բալանոց համակարգով, և առարկան դասավանդվում է շաբաթական երկու անգամ:
Հայաստանն աշխարհում առաջին երկիրն է, որտեղ հանրակրթական բոլոր դպրոցներում դասավանդվում է շախմատ առարկան: Այն անցկացվում է շաբաթական 2 ժամ, որից մեկ ժամը վերցվել է ֆիզկուլտուրա առարկայից: Երևան ժամանած ՖԻԴԵ-ի նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը ողջունեց Հայաստանի նման դիրքորոշումը և հույս հայտնեց, որ այլ երկրներում ևս վաղ թե ուշ շախմատը կդառնա պետության կողմից խրախուսվող առարկա և կընդգրկվի դպրոցական ծրագրում:
Պրոֆեսիոնալ շախմատիստ Շուշաննա Սարգսյանը շարունակում է ելույթ ունենալ թե Հայաստանի առաջնություններում և թե միջազգային տարբեր մրցաշարերում: Նա նույնպես անցել է որակավորման դասընթացներ և այսօր նաև դասավանդում է Երևանի Լևոն Շանթի անվան N 4 դպրոցում:
«Աշխատելով երեխաների հետ` ես համոզվեցի, որ նրանք շատ արագ են ընկալում հանձնարարությունները: Գիրքն էլ, տետրերն էլ շատ լավ են կազմված, և երեխաների համար դժվարություններ չեն առաջանում: Ես 8 տարեկանում արդեն մասնակցում էի պատանիների Եվրոպայի առաջնությանը, և ինչպես ես եմ հասկացել ու ընկալել շախմատը, այնպես էլ փորձում եմ բացատրել իմ աշակերտներին»,- նշում է Սարգսյանը:
Շախմատիստուհին ավելացնում է, որ շախմատը ոչ մի դեպքում չի կարող բացասական ազդեցություն ունենալ մարդու վրա. «Այն երեխան կամ երիտասարդը, ով շախմատ է պարապում, շատ ավելի կազմակերպված և արագ է կողմնորոշվում տարբեր իրավիճակներում: Կարևոր չէ, թե այս երեխաներից քանիսը կդառնան շախմատիստ, կարևորը, որ նրանք ունենան այս հատկությունները»:
«Բացասական ոչինչ չկա, շախմատը պետք չէ տարբերակել մնացած առարկաներից: Ինչպես և մնացած առարկաների դեպքում, շախմատի դասերին ևս ուսուցիչները պետք է համապատասխան մոտեցում ցուցաբերեն, որպեսզի հասնեն իրենց նպատակին»,- ավելացնում է Աղուզունցյանը:
«Շախմատը բոլորի համար հասանելի խաղ չէ ու պետք չէ ստիպել ինչ-որ մեկին սիրել ու խաղալ: Պարզապես հետաքրքիր լուծումների միջոցով կարող ես հասնել նրան, որ երեխան գոնե տիրապետի տարրական քայլերի և կարողանա կողմնորոշվել տարբեր իրավիճակներում» , – սա էլ Շուշաննա Սարգսյանի կարծիքն է:

Корреспондент PanARMENIAN.Net взял интервью у психолога, учителя шахмат и представителя федерации, пытаясь выяснить у них, что же даст детям изучение шахмат в школе.
Психолог Агузумцян работал с педагогами, которые в настоящее время преподают в самых различных школах республики, он руководил группой психологов, которая подготовила “Психологическое пособие для преподавания шахмат”.
Агузумцян рассказал, что провел разностороннее исследование научной литературы о влиянии данного предмета на психику учеников, после чего было принято решение включить шахматы в обязательную программу общеобразовательных школ.
“Введение предмета не преследует цель подготовить профессиональных шахматистов. Он в качестве интеллектуальной игры будет способствовать развитию логического мышления, интеллекта, ряда психологических качеств школьников, таких как воля, совместный труд и т.д. Если другие предметы приходится объяснять с помощью игр, то здесь нет такой необходимости, ведь шахматы – и есть игра”, – отметил психолог.
Вице-президент Федерации шахмат Армении и директор Академии шахмат Смбат Лпутян отмечает, что все общеобразовательные средние школы республики обеспечены соответствующими специалистами, которые прошли специальные курсы переподготовки и получили право преподавать данный предмет.
Для этой дисциплины отведены специальные классные комнаты. Все школы обеспечены необходимыми предметами и оборудованием: столы для шахмат, стулья, показательные доски и т.д.
“В течение 4-5 месяцев различные специалисты разъезжали по разным областям Армении, организуя подготовительные курсы. После сдачи соответствующих экзаменов учителя получили право в течение трех лет преподавать предмет шахматы. По истечении трех лет они вновь должны пройти переаттестацию. В общей сложности, было отобрано 1219 специалистов”, – отметил Лпутян.
Гроссмейстеры отмечают, что, по всей вероятности, в течение последующих лет предмет шахматы будет введен и в 3-их и 4-ых классах.
Лпутян уверен, что посредством игры можно научить детей концентрировать мысли и внимание: “Ребенок в возрасте 5-6 лет уже способен легко усвоить правила игры в шахматы. Это справедливая игра, она развивает в человеке творческий подход, логическое мышление, прививает людям рассудительность, терпение, учит побеждать и в то же время быть готовыми к поражению. Я убежден, что данная инициатива пойдет только на пользу, поможет развитию умственных способностей армянских детей”.
Следует отметить, что с целью обеспечения обязательного преподавания шахмат в армянских общеобразовательных школах из госбюджета было выделено 900 миллионов драм.
Автор учебников – известный армянский шахматный тренер Гамлет Туманян. Туманян долгое время изучал как международный опыт, так и достижения армянских шахматистов. Вице-президент федерации отметил, что Туманян обладает большим тренерским опытом, в течение долгих лет работал как с известными чемпионами, так и с начинающими юными шахматистами. Систематизировав свои знания в данной области, он разработал весьма доступную для детей, но в то же время довольно насыщенную программу обучения, вошедшую в школьное пособие по шахматам.
В армянских школах ученики проходят предмет “Шахматы”, имея в наличии соответствующие учебные пособия, рабочие тетради. Оценки ставятся по 10-бальной системе, уроки по предмету проводятся два раза в неделю. Армения – первая страна в мире, которая ввела в систему образования новый предмет – шахматы. Президент ФИДЕ Кирсан Иллюмжинов, приехавший в Ереван, поприветствовал подобный подход к игре, выразив надежду, что другие страны также последуют примеру Армении и включат предмет в школьные программы своих стран.
Профессиональная шахматистка Шушанна Саркисян продолжает участвовать в различных первенствах мира и Армении. Она также прошла курсы переаттестации и теперь преподает шахматы в Ереванской школе N 4 им. Левона Шанта.
“Работая с детьми, я убедилась, что они очень быстро усваивают игру и выполняют все задания. Учебники и тетради составлены так, чтобы ученики не испытывали никаких затруднений в изучении данного предмета. Я сама с 8 лет принимала участие в Юношеских чемпионатах Европы. Вспоминая, как я сама в детстве обучалась шахматам, теперь я пытаюсь передать этот опыт своим ученикам”, – отметила Шушанна Саркисян.
Шахматисты утверждают, что игра ни в коем случае не может отрицательно повлиять на учеников, наоборот, играя в шахматы они становятся более организованными, учатся легко ориентироваться в сложившейся ситуации. И неважно, сколькие из них в дальнейшем станут шахматистами, важно то, какие навыки, умения и черты характера они приобретут, играя в шахматы.
“Шахматы – довольно сложная игра, доступная не каждому, потому не следует заставлять ребенка играть или полюбить ее. Можно посредством простых приемов научить его основам, главным правилам игры”, – сказала Шушанна Саркисян.