Հոլիվուդում անցկացվել է Golden Collar Award շների առաջին կինոմրցանակաբաշխությունը, հայտնում է Associated Press-ը: Առաջին հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունեցել Լոս Անջելեսում փետրվարի 13-ին:
Golden Collar Award-ի գլխավոր հերոս է դարձել Ուգգի շունը, ով հանդես է եկել Հազանավիչուսի «Արտիստը» ֆիլմում, և առանձնացել է տեսախցիկի առաջ իրեն լավ դրսևորելու համար: Նա ստացել է «լավագույն շուն-դերասան» մրցանակը:
Ուգգիից բացի մրցանակի են արժանացել նաև ֆրանսիական բուլդոգ Բրիջիտը, «Բևեռլի-Հիլզի իսկական տնտեսուհիներ» ռեալիթի-շոուի Ջիգգին և այլ շներ: Մրցանակները շնորհվել են տերերին:
Golden Collar Award մրցանակաբաշխությունը հաստատվել է Dog News Daily-ի կողմից, որը պատմում է շների կյանքի մասին: Կազմակերպիչները հույս ունեն, որ 2013թ մրցանակաբաշխությունը կհեռարձակվի հեռուստատեսությամբ:

Even dog actors can get awards in Tinseltown, and six pooches collected prizes at the inaugural Golden Collar Awards.
According to The Associated Press, the ceremony Monday, Feb 13, at the Hyatt Regency Century Plaza Hotelproceeded like a traditional Hollywood-style awards show, with actors including "NCIS" star Pauley Perrette and "Hot in Cleveland" star Wendie Malick presenting trophies for the best dog performances on the big and small screens.
Uggie, the four-legged star of "The Artist," was named top dog in a movie. His owner-trainer, Omar Von Muller, was on hand to accept the award.
Von Muller said the Jack Russell terrier, who stole hearts in the silent film that's up for 10 Academy Awards, is a "great performer, but he's also a great family member."
Other winners included French bulldog Brigitte, who plays Stella on TV's "Modern Family," and Hercules of "Pit Boss," who tied with Giggy of "Real Housewives of Beverly Hills" for best dog in a reality television series.