Ռեժիսոր Շոն Սթոունը` հանրահայտ ամերիկյան պրոդյուսեր, ռեժիսոր և սցենարիստ Օլիվեր Սթոունի որդին, դավանափոխ է եղել և իսլամ ընդունել` գտնվելով Իրանում, որտեղ փաստագրական ֆիլմ է նկարահանում: Այդ մասին հաղորդում է Agence-France Presse-ը:
«Անցումն իսլամին չի նշանակում, որ ես բաժանվել եմ քրիստոնեությունից և հուդայականությունից, որոնցով դաստիարակվել եմ ծնված օրվանից»,- հեռախոսազրույցում Սպահանից հայտնել է Շոնը: Ռեժիսորը նկատի ունի, որ իր հայրը ծագումով հրեա է, իսկ մայրը` քրիստոնյա:
27-ամյա Սթոունը չի բացատրում մահմեդական դառնալու պատճառները: ՖԱՐՍ գործակալությունը հաղորդում է, որ նա իսլամի շիիթական ձևն է ընդունել և իր համար ընտրել Ալի անունը:

US filmmaker Sean Stone, son of Oscar-winning director Oliver Stone, converted to Islam on Tuesday, February 14 in Iran, where he is making a documentary, AFP reported.
"The conversion to Islam is not abandoning Christianity or Judaism, which I was born with. It means I have accepted Mohammad and other prophets," he said in a brief telephone call from the central Iranian city of Isfahan, where he underwent the ceremony.
Sean Stone's famous father is Jewish, while his mother is Christian.
The 27-year-old filmmaker did not say why he converted.
According to Iran's Fars news agency, Sean Stone had become a Shiite and had chosen to be known by the Muslim first name Ali.
Sean/Ali Stone has acted in minor roles in several of his father's films, and has directed a handful of documentaries.