Երևանի Հրաչյա Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոնում (գեղարվեստական ղեկավար Արմեն Խանդիկյան) մարտի 25-ին տեղի է ունենալու Բեռնարդ Սլեյդի «Ռոմանտիկ կոմեդիա» 2 գործողությամբ տրագիկոմեդիայի պրեմիերան: Ներկայացման բեմադրիչն է Ժան Նշանյանը: Գլխավոր դերերում հանդես են գալու ՀՀ ժողովրդական արտիստ Գուժ Մանուկյանը, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Էվելինա Շահիրյանը: Ներկայացման բեմանկարչիչն է Վահագն Թևանյանը:
Պիեսը հանդիսատեսի դատին է հանձնվել 1979 թ-ի նոյեմբերի 8-ին Ethel Barrymore Theatre-ում, և առաջին դերակատարներն են եղել Միա Ֆերոուն, Էնթոնի Փերքինսը, Քերոլ Քուքը և այլն:
Պիեսի հիման վրա 1983 թ.-ին ԱՄՆ-ում ռեժիսոր Արթուր Հիլլերը նկարահանել է համանուն գեղարվեստական ֆիլմ: Գլխավոր դերերում հանդես են եկել Դադլի Մուրը, Մերի Սթինբերգենը, Ռոբերտ Դուգլասը և այլոք:

В Ереванском драматическом театре им. Грачия Хапланяна (художественный руководитель Армен Хандикян) 25 марта состоится премьера трагикомедии “Романтическая комедия” Бернарда Слейда в двух действиях. Постановщик спектакля – Жан Ншанян. В главных ролях выступят народный артист РА Гуж Манукян, заслуженная артистка РА Эвелина Шаирян. Художник-декоратор – Ваагн Теванян.
На суд зрителя пьеса впервые была представлена 8 ноября 1979 года в “Ethel Barrymore Theatre”, первыми исполнителями главных ролей были Миа Ферроу, Энтони Перкинс, Кэрол Кук и др.
На основе пьесы в 1983 году в США режиссер Артур Гиллер снял одноименный художественный фильм. Главные роли в фильме исполнили Дадли Мур, Мэри Стинберген, Роберт Дуглас и др.