Ռիո դե Ժանյերոյի 2016թ Օլիմպիական խաղերի կազմակերպիչները ակնկալում են ստանալ 100 մլն դոլար եկամուտ` խաղերի խորհրդանիշ համարվող հուշանվերների վաճառքից: Սպասվում է, որ օլիմպիական արտադրանքը տեղի արտադրողներին կբերի մոտ 750 մլն դոլարի շահույթ:
Բիզնեսի տարբեր սեկտորներ ներկայացնող մոտ 150 ընկերություններ հետաքրքրված են, որպեսզի ստանան լիցենզիա` օլիմպիական խորհրդանիշեր արտադրելու և վաճառելու համար:
«Մենք ընկերություններին եզակի հնարավորություն ենք տալիս միանալու Օլիպիական և Պարալիմպիկ խաղերի բրենդերին և դրանք ներկայցնել Լոզանի Օլիմպիական թանգարանում»,-«Ռիո դե Ժանեյրո 2016» կազկոմիտեի նախագահ Կարլոս Արթուր Նուզմանի խոսքը հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Ենթադրվում է, որ լիցենզիա կստանան մոտ 60 ընկերություններ, որոնք կարտադրեն 12 հազար անուն ապրանքներ: Վաճառքի կետեր կբացվեն օդանավակայաններում, հյուրանոցներում, սպորտային օբյեկտներում:

Rio Olympic organizers expect the 2016 Games to generate $750 million in revenue for local businesses.
The organizing committee launched the games' licensing program on Tuesday, Feb 14 saying at least 150 companies have shown interest in becoming licensees for official products of the Olympics.
Organizers say the aim is for 60 licensed companies, producing 12,000 products and opening 6,000 stores. About 150 official shops will be opened between 2014 and 2016. Eighty percent of those will be in Rio, including a megastore on the sands of Copacabana beach.
The first official Rio 2016 products will be sold during the 2012 Olympics in London, The Associated Press reported.