Հայաստանի թատերական գործիչների միությունը 2012 թ-ին կշարունակի իր ավանդական ծրագրերը: Այնուամենայնիվ, Շեքսպիրյան փառատոնը այս տարի մեծ ֆորմատով չի կայանա, ինչպես նախկին տարիներին: Մամլո ասուլիսում ՀԹԳՄ քարտուղար Սոնա Մելոյանը նշեց, որ լավ ներկայացում Հայաստան բերելը մեծ հոնորարների խնդիր է և առանց լուրջ աջակցության ԹԳՄ-ն ի վիճակի չէ դա անել: Այնուամենայնիվ, փառատոնը կայանալու է, բայց հավանաբար, մոնոներկայացումների ֆորմատով:
Խոսելով այլ ծրագրերից, Մելոյանն ասաց, որ միությունը շարունակելու է իր ավանդական ծրագրերը: Փետրվարի 29-ին մեկնարկելու է «Արմմոնո» փառատոնը, որն այս տարի նշելու է 10-ամյակը: Այս առիթով, Մելոյանի խոսքով, սպասվում է հաջողված ծրագիր:
Թատրոնի միջազգային օրը` մարտի 27-ին տեղի կունենա «Արտավազդ» մրցանակաբաշխությունը. արդեն սկսվել են դիտումները, հայտերի ընդունումը: Այս առիթով քարտուղարն ընդգծեց, որ այս տարի շատ ակտիվ են երիտասարդները:

16 Февраль 2012 - 10:37 AMT
Союз театральных деятелей Армении в 2012 году продолжит свои традиционные программы. Несмотря на это, формат Шекспировского фестиваля в этом году будет несколько скромнее, чем в прошлые годы. Причина – в недостатке финансирования.
Во время пресс-конференции секретарь Союза театральных деятелей Армении Сона Мелоян отметила, что привезти хорошие спектакли в Армению стало большой проблемой, и здесь нужна серьезная поддержка, так как Союзу театральных деятелей одному это не под силу. По всей вероятности, фестиваль будет проходить в формате моноспектаклей.
Говоря о планах союза на будущее, она сказала, что 29 февраля стартует фестиваль “Арммоно”, который в этом году отметит свое 10-летие. Ожидается интересная программа.
27 марта в Международный день театра состоится премия “Артавазд”, уже начаты просмотры, принимаются заявки. Секретарь отметила, что в этом году большую активность проявляет молодежь.