Apple Inc-ը Նյու Յորք քաղաքի սնանկության մասին գործերով դատարան է դիմել Eastman Kodak-ի դեմ դատական հայց ներկայացնելու թույլտվություն ստանալու համար` ընկերությանը մեղադրելով պատենտային իրավունքների խախտման մեջ:
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ Apple-ը մտադիր է դատական կարգով հասնել ոչ ամենալավ ժամանակներն ապրող ֆոտոտեխնիկայի արտադրողի տարբեր սարքերի, այդ թվում` պրինտերների և թվային տեսախցիկների ներկրման արգելմանը: Apple-ը հաղորդել է նաև, որ պատրաստվում է Kodak-ի դեմ դատական հայց ներկայացնել Միջազգային առևտրի հանձնաժողով և Մանհեթենի դաշնային դատարան:
Սա ընկերությունների միջև առաջին դատաքննությունը չէ. հունվարին Kodak-ը դատական հայց ներկայացրեց Apple-ի դեմ` վերջինիս մեղադրելով թվային տեսախցիկների պատենտների խախտման մեջ: Հիշեցնենք, որ XIX դարի վերջին հիմնադրված Kodak-ը, որը ժամանակին ֆոտոտեխնիկայի արտադրողների շուկայի առաջատարն էր, 2012թ. հունվարին հայտարարեց իր սնանկացման մասին:

16 Февраль 2012 - 15:48 AMT
Apple Inc обратилась в суд по делам о банкротстве города Нью-Йорк за разрешением подать иск на Eastman Kodak, обвинив компанию в нарушении патентных прав.
В заявлении говорится, что Apple намерена в судебном порядке добиться запрета на импорт различных устройств переживающего не лучшие времена производителя фототехники, в том числе принтеров и цифровых камер. Apple также сообщила, что собирается подать иск против Kodak в Комиссию по международной торговле и федеральный суд Манхеттена.
Это уже не первое судебное разбирательство между компаниями: в январе Kodak подала иск против Apple, в котором обвинила компанию в нарушении патентов по цифровым камерам. Напомним, основанная в конце XIX века Kodak, некогда занимавшая лидирующее положение на рынке производителей фототехники, в январе 2012 года объявила себя банкротом.