Վուդի Ալենը հայտնի է իր հեղինակային կինոյով, կոմեդիկ սցենարներով ու դերակատարումներով, տարբեր ոճերի ու ժամանակաշրջանների խառնուրդից հանճարեղ սցենարներ ստանալու անկրկնելի տաղանդով: Նմանօրինակ մի ֆիլմ էլ ռեժիսորը ներկայցրել է կինոակադեմիայի դատին և գնահատականին 2012 թվականի Օսկարին`«Լավագույն ֆիլմ», «Լավագույն ռեժիսուրա», «Լավագույն սցենար» անվանակարգերում: «Կեսգիշերը Փարիզում» կինոնկարը, որի սցենարի հեղինակն ու ռեժիսորը նույնպես Վուդի Ալենն է` ֆանտաստիկ մելոդրամայի և ֆանտաստիկ կոմեդիայի սինթեզ է:
Երիտասարդ զույգը գալիս է Փարիզ՝ յուրաքանչյուրն իր նպատակներին հետամուտ: Նրանցից մեկն ընդամենը գործեր ունի Փարիզում, իսկ մյուսը երիտասարդ գրող է, որը կինոսցենարներից բացի ոչ մի լուրջ գործ դեռ չի գրել: Չի գրել որովհետև ոգեշնչման աղբյուր է փնտրում, իսկ Փարիզից հարմար տեղ դրա համար դժվար է գտնել:
Երբ մի բանի շատ ես ձգտում, հավատում ես դրան, երազում դրա մասին, ապա այն վաղ թե ուշ իրականանում է, և եթե ոչ արթմնի, ապա երազում հնարավոր է դառնում: Ոգեշնչում փնտրող արվեստագետի համար հայտնվել Փարիզի բոհեմական կյանքի կենտրոնում վեր է ամեն տեսակ երազանքից: Իսկ ֆիլմում հերոսի բախտը բերում է ու երես առ երես հանդիպում է այնպիսի արվեստագետների, ինչպիսիք են Պիկասոն, Դալին, Հեմինգուեյը, Բյունուելը և Փարիզի Ոսկե դարի մյուս մեծերը: Մենք էլ, Վուդի Ալենի ուղեկցությամբ, մասնակիցն ենք դառնում մեծն վարպետի հեղինակած երազին:

17 Февраль 2012 - 05:24 AMT
Вуди Аллен, известный своими остроумными комедиями, содержащими элементы абсурда и сатиры, а также психологическими драмами, известный, как создатель нового жанра – “интеллектуальной комедии”, представил на суд киноакадемии картину, которая номинирована на четыре премии “Оскар”: “Лучший фильм”, “Лучшая режиссёрская работа” (Вуди Аллен), “Лучший оригинальный сценарий” (Вуди Аллен) и “Лучшая работа художника-постановщика” (Энн Сейбель, Хелен Дюбрей). Фильм представляет собой синтез фантастической мелодрамы и комедии.
Это история о молодой паре, приехавшей в столицу Франции. Здесь они вынуждены противостоять иллюзии, что богемная жизнь, с которой они столкнулись в Париже, лучше их собственной.
Лучшего источника для вдохновения писателя, чем путешествие в Париж, невозможно представить. Главный герой фильма Гил Пендер (Оуэн Уилсон) пишет книгу и мечтает оказаться в Париже 1920-х годов. По ночам Гил без своей невесты совершает прогулки по ночной столице, встречаясь со своими знаменитыми кумирами — Хемингуэем, Фицджеральдом, Дали, Бунюэлем. А когда к чему-то стремишься слишком сильно, мечтаешь об этом всей душой, то рано или поздно мечты сбываются, если не наяву, то хотя бы во сне.