Սիրիական իշխանություններն արգելափակել են քաղաքացիների համար bambuser սերվիսի հասանելիությունը, որը նախատեսված է ինտերնետ-հեռարձակումների համար, գրում է GigaOM: bambuser-ի ներկայացուցիչների խոսքով, Սիրիայից նկարահանումների 90 տոկոսը վերջին օրերս մատակարարվում էր նրանց սերվիսի միջոցով: Այդ նյութերը իրենց ռեպորտաժներում օգտագործում էին BBC, CNN, «Ալ-Ջազիրան» և այլ միջազգային ԶԼՄ-ր:
GigaOM-ը ենթադրում է, որ bambuser-ի արգելափակումը ուղղված է նախ և առաջ սիրիական Հոմսից հեռարձակումները դադարեցնելուն: Այդ քաղաքն արդեն 2 շաբաթ է գրոհի է ենթարկվում կառավարական ուժերի կողմից:
Bambuser-ի միկրոբլոգում նշվում է, որ բջջային հասանելիությունը ևս արգելափակվել է: Այնուամենայնիվ, որոշ ընդդիմադիրներ կարողացել են շրջանցել արգելքները և շարունակել հեռարձակումները:

17 Февраль 2012 - 10:30 AMT
Сирийские власти заблокировали доступ граждан к сервису bambuser, который предназначен для организации интернет-трансляций, пишет GigaOM. По словам представителей bambuser, около 90% видеозаписей из Сирии в последние дни передавались через их сервис. Эти материалы использовали в своих репортажах BBC, CNN, "Аль-Джазира" и другие международные СМИ.
GigaOM полагает, что блокирование доступа к bambuser направлено в первую очередь на пресечение репортажей из сирийского Хомса. Этот город около двух недель штурмуют правительственные войска с использованием бронетехники и артиллерии.
В микроблоге Bambuser указано, что доступ к их сайту через сирийские мобильные сети был заблокирован. Администрация сервиса говорит, что некоторые представители оппозиции нашли возможность обойти ограничение и продолжают вести трансляции.
Антиправительственные демонстрации в Сирии начались в марте 2011 года. Жертвами столкновений противников режима Башара Асада и проправительственных войск за 11 месяцев стали более шести тысяч граждан страны.