Ամերիկյան Նյուարկ քաղաքում տեղի է ունեցել երգչուհի, դերասանուհի Ուիթնի Հյուսթոնի թաղման արարողությունը: Երգչուհին զոհվել է փետրվարի 11-ին Լոս Անջելեսի Beverly Hilton հյուրանոցում:
Հոգեհանգստի արարողությունը տեղի է ունեցել բապտիստական «Նոր հույս» եկեղեցում, որտեղ Հյուսթոնը երգել է դեռ երեխա ժամանակ. արարողությունը հեռարձակվել է ուղիղ եթերով: Հոգեհանգստի արարողությանը ներկա է գտնվել նաև «Թիկնապահը» ֆիլմի դերակատար Քևին Քոսները, հեռուստահաղորդավարուհի Օփրա Ուինֆրին, սոուլի թագուհի Արետա Ֆրանկլինը, ջազ երաժիշտ Սթիվի Ուանդերը, հայտնում է ՌԲԿ-ԹՎ-ն: Արարողությանը հնարավոր էր ներկա գտնվել միայն հրավիրատոմսերով:
Հյուսթոնի նախկին ամուսին Բոբբի Բրաունին թաղմանը ներկա գտնվել չէին թողնում. երբ նա մոտեցել է եկեղեցուն, անվտանգության աշխատակիցները խնդրել են նրան հեռանալ: Այնուամենայնիվ, նա մտել է եկեղեցի, հմաբուրել հանգուցյալին, ինչից հետո միայն հեռացել է:
Հյուսթոնի մարմինը հայտնաբերվել է փետրվարի 11-ին Բևեռլի հիլթոն հյուրանոցի համարում` ջրով լի լոգարանում: Բժիշկները փաստել են երգչուհու մահը: Ինչպես հայտնում է ոստիկանությունը, համարում հայտնաբերվել են դեղահաբերի տուփեր, որոնց օգտագործումը թույլատրվում են միայն բժիկների կողմից: Սակայն ըստ տվյալների դեղերի չափաբաժինը նորմայի սահմաններում է եղել:
Հյուսթոնը հայտնվել է Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես արտիստուհի, ով ունի ամենամեծ քանակությամբ մրցանականեր: Սկսած 11 տարեկանից երգչուհին ստացել է Grammy- 6, Billboard Music Awards-ի 15, American Music Awards 21 և բազմաթիվ այլ մրցանակներ:

19 Февраль 2012 - 11:16 AMT
В американском городе Ньюарк (штат Нью-Джерси) прошли похороны певицы и актрисы Уитни Хьюстон, которая скончалась 11 февраля в гостинице Beverly Hilton в Лос-Анджелесе.
Траурная церемония прощания с одной из самых коммерчески успешных исполнительниц в истории мировой музыки состоялась вечером 18 февраля по местному времени в городе, где родилась артистка. Как распорядился губернатор штата, в субботу в Нью-Джерси были приспущены все национальные флаги.
Отпевание прошло в баптистской церкви "Новая надежда", где Хьюстон пела еще ребенком. По телевидению и интернету велась прямая трансляция церемонии. На отпевании присутствовали партнер артистки по фильму "Телохранитель" Кевин Костнер, телеведущая Опра Уинфри, королева соула Арета Франклин, джазмен Стиви Уандер, передает РБК-ТВ. На панихиду можно было попасть только по приглашениям, что огорчило некоторых поклонников Хьюстон.
Бывшего супруга Уитни Хьюстон музыканта Бобби Брауна на похороны пускать не хотели: когда исполнитель подъехал к церкви, сотрудник службы безопасности попросил его удалиться. Музыкант прошел в церковь, поцеловал усопшую, после чего сел в автомобиль и уехал.
Тело Уитни Хьюстон было обнаружено в наполненной водой ванне в номере гостиницы "Беверли Хилтон" 11 февраля. Вызванные врачи констатировали смерть певицы. Как сообщила полиция, в номере были найдены несколько пузырьков с медикаментами, которые выдаются только по рецепту врача. Однако, по мнению следователей, объем лекарств был в пределах разумного и не вызывает подозрений.
Хьюстон попала в Книгу рекордов Гиннесса как артистка, обладающая самым большим количеством наград. За время своей творческой деятельности, которая началась в возрасте 11 лет в детском госпел-хоре, Хьюстон получила шесть наград Grammy, 15 наград Billboard Music Awards, 21 награду American Music Awards, две награды Emmy и множество других премий и наград музыкальной индустрии.