Դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը 2012 թ. մարտին սկսում է իր եվրոպական համերգային շրջագայությունը: Այն մեկնարկելու է մարտի 10-ին Փարիզում, ամերիկյան Columbia համալսարանի մասնաճյուղի հրավերով: Այդ օրը Reid Hall համերգասրահում Մելիքյանը ներկայացնելու է ժամանակակից երաժշտություն: Դաշնակահարի հաջորդ կանգառը լինելու է Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքը, որտեղ մարտի 25-ին Concertus Saisonnus փառատոնի շրջանակում կայանալու է դաշնակահարի ռուսական երաժշտության ծրագրով մենահամերգը: Այն տեղի է ունենալու Բոդմեր թանգարանի համերգասրահում: Համերգն անցնելու է թանգարանի ռուս նկարիչների հատուկ ցուցահանդեսի փակման արարողության ժամանակ:
Մելիքյանը դասական երաժշտության երկու մենահամերգ կունենա Հոլանդիայում: Ապրիլի 8-ին նա ելույթ է ունենալու Ամստերդամի Geelvinck Music Festival-ում և ապրիլի 14-ին` Վոորշոտեն քաղաքի De Konzertkamer փառատոնի շրջանակում:
Ապրիլի 29-ին, հայ-շվեյցարական «Ավետիս» մշակութային ասոցիացիայի ղեկավար, երգչուհի Վարդուհի Խաչատրյանի հետ տեղի է ունենալու Ave Maria խորագրով համերգ: Այն կազմակերպվելու է Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանության օժանդակությամբ` Ժնևի Calvin համերգասրահում, և նվիրված է հայոց ցեղասպանության տերելիցին: Ապրիլի 21-ին Ave Maria ծրագիրը առիթ կունենան ունկնդրել նաև շվեյցարական Նոշատել քաղաքի երաժշտասերները: Այս համերգի ընթացքում եվրոպացիներն առաջին անգամ հնարավորություն կունենան ունկնդրելու Էդուարդ Սադոյանի «Նվիրում Արշիլ Գորկուն» սոնատը, որը նվիրված է հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Ապրիլի 28-ին մենակատարները ելույթ կունենան Ստրասբուրգի կոնսերվատորիայի դահլիճում` ներկայացնելով համաշխարհային դասականների ստեղծագործություններ:

В марте 2012 года начинается весенний гастрольный тур по Европе известного армянского пианиста Айка Меликяна. Гастроли стартуют 10 Мая в Париже по приглашению филиала американского университета Columbia. В этот день в концертном зале Reid Hall Меликян исполнит музыку современных авторов. Следующая остановка пианиста состоится в Женеве в Швейцарии, где 25 марта в рамках фестиваля Concertus Saisonnus будет организован сольный концерт пианиста с исполнением русской музыки. Концерт пройдет в концертном зале музея “Бодмер”, во время церемонии закрытия выставки русских художников.
Айк Меликян также с сольным концертом выступит в Нидерландах. 8 апреля состоится концерт на Geelvinck Music Festival в Амстердаме, а 14 апреля – в рамках фестиваля De Konzertkamer в Вооршотене.
29 апреля вместе с руководителем армяно-швейцарской культурной ассоциации “Аветис” Вардуи Хачатурян выступит на совместном концерте под названием Ave Maria. Он будет организован при поддержке посольства Армении в Швейцарии и пройдет в концертном зале Calvin в Женеве. Концерт будет посвящен годовщине Геноцида армян. 21 апреля программа Ave Maria получит возможность послушать также музыку в исполнении музыкантов швейцарского города Невшатель. В ходе этого концерта европейцы впервые получат возможность прослушать сонату “Посвящение Аршилу Горки” Эдуарда Садояна, посвященную жертвам Геноцида армян. 28 апреля солисты выступят в зале консерватории Страсбурга, где они исполнят произведения мировой классики.