Այսօր հայ հաքերները խոշոր հարձակում են կատարել ադրբեջանական 20-ից ավելի կայքերին ուղղված։ Դրանց թվում են ադրբեջանական հեռուստատեսության կայքը, Եվրատեսիլ մրցույթի հաղոթի կայքը և այլն։ Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին տեղեկացրեց տեղեկատավական անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը։
Հայ հաքերների այս հարձակումը նվիրված էր Գուրգեն Մարգարյանի սպանության 8-րդ տարելիցին։ Հարձակման ենթարկված կայքերում պատկերված է Գուրգեն Մարգարյանի նկարը և հաղորդագրություն՝ «8 տարի առաջ, միշտ կհիշենք»։ Հաղորդագրությունը թողնված է Armenian Cyber Army խմբավորման անունից։
Ըստ Սամվել Մարտիրոսյանի, սա վերջին տարիներին հայկական կողմից ամենամեծ հարձակումն է քանակի տեսանկյունից։ Ըստ նրա փոխադարձ կիբերհանցագործությունները լավ բան չեն. «Սովորաբար հայկական կողմը հազվադեպ է հարձակումներ կատարում։ Ընդհանրապես hacking-ը լավ բան չի, ես բացասական եմ վերաբերվում։ Օրինակ, ադրբեջանցիները անընդհատ գրոհում են։ Նրանց համար կարևոր չի ինչ կայք է, միայն թե հայկական լինի։ Հարձակում կատարելը, սկզբունքորեն լավ չի, սակայն հայերի կողմից հարձակումը ինչ որ տեղ հոգեբանական խնդիր է լուծում։ Միջին հայ մարդը, որ անընդհատ տեսնում է, որ ադրբեջանցիներն են գրոհում, իր մոտ տպավորություն կստեղծվի, որ հայերը տանուլ են տալիս»։
2004թ. փետրվարի 19-ին լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանը Բուդապեշտում գազանաբար կացնահարվեց ադրբեջանցի սպա, ավագ լեյտենանտ Ռամիլ Սաֆարովի կողմից: Երկուսն էլ Բուդապեշտում մասնակցում էին ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված անգլերեն լեզվի դասընթացներին: 2006թ. ապրիլի 13-ին մարդասպանը Բուդապեշտում դատապարտվեց ցմահ բանտարկության՝ 30 տարվա ընթացքում առանց ներման իրավունքի:

20 Февраль 2012 - 08:37 AMT
20 февраля армянские хакеры атаковали более 20 азербайджанских сайтов. В их числе сайт азербайджанского телевидения, сайт победителя Евровидения и др. Об этом сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net эксперт по вопросам информационной безопасности Самвел Мартиросян.
Эта атака посвящена 8-ой годовщине убийства армянского лейтенанта Гургена Маркаряна. На атакованных сайтах помещена фотография Гургена Маркаряна и сообщение: “8 лет назад, мы будем помнить всегда”. Сообщение оставлено от имени группировки “Armenian Cyber Army”.
По словам Самвела Мартиросяна, это самая крупная за последние годы атака армянских хакеров с точки зрения количества атакованных сайтов. По его мнению, киберпреступления, направленные друг против друга, это весьма отрицательное и неприемлемое явление: “Армянская сторона довольно редко совершает кибератаки. А вот азербайджанские хакеры почти постоянно атакуют армянские сайты. Вообще hacking сам по себе – весьма нелицеприятное явление. Однако для армян это в некотором смысле решает определенные психологические проблемы, ведь у многих, кто видит, что атаки азербайджанских хакеров остаются без ответа, может сложиться впечатление, что армяне проигрывают в данной борьбе”.
9 февраля 2004 года лейтенант армянской армии Гурген Маркарян, командированный в Будапешт на курсы английского языка в рамках программы НАТО “Партнерство во имя мира”, был во сне зверски зарублен топором азербайджанским офицером Рамилем Сафаровым – участником тех же курсов.
13 апреля 2006 года суд первой инстанции Будапешта приговорил Сафарова к пожизненному заключению без права на помилование в течение 30 лет. В феврале 2007 года Апелляционный суд оставил приговор неизменным.