2014թ. աշխարհի առաջնության ընտրական փուլում Հայաստանի հավաքականի մրցակիցները զբաղեցնում են հետևյալ տեղերը. Իտալիան բարձրացել է 8-րդ հորիզոնական 1115միավորով, Դանիան՝ 10-րդ 1090 միավորով, Չեխիան բարձրացել է 29-րդ հորիզոնականը 775 միավորով, Բուլղարիան նահանջել է 88-րդ տեղը 408 միավորով, իսկ Մալթաննահանջել է 159- րդ հորիզոնականը 133 միավորով:Վարկանիշային աղյուսակը գլխավորում է Եվրոպայի և աշխարհի չեմպիոն Իսպանիայի հավաքականը 1566 միավորով: Երկրորդ տեղում է հայտնվել Գերմանիան 1369 միավորով,եռյակը եզրափակում է աշխարհի արծաթե մեդալակիր Հոլանդիայի հավաքականը 1359 միավորով:
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը facebook-ի իր էջում գրել է, որ Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի հանդիպումներըամենայն հավանականությամբ կանցկացվեն Գյումրիի քաղաքային ստադիոնում:
Եվրոպայի առաջնության ընտրական մրցաշարում Հայաստանի մինչև 21 տարեկանների հավաքականը հունիսի 12-ին հյուրընկալելու է Անդորրայի ընտրանուն: Ընտրականերրորդ խմբում հայ ֆուտբոլիստները վաստակել են 8 միավոր և զբաղեցնում են 3-րդ տեղը:
Խմբի առաջատարը 10 միավորով Չեխիայի ընտրանին է:
Ծանրամարտ և բռնցքամարտ. Այս օրերիին Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականն Աբովյանում համատեղ ուսումնամարզական հավաք է անցկանում Վրաստանի հավաքականի հետ:Բռնցքամարտիկները պատրաստվում են միջազգային մրցաշարերի, որոնք տեղի կունենան Բուլղարիայում և Ֆինլանդիայում:
Ինչպես նշել է Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը, փետրվարի 15-ին նրանք վրացիների հետ սպարինգ կանցկացնեն: «Թիմի մարտական տրամադրվածությունը բարձր է, և կարծում եմ, որ միջազգային մրցաշարերում մեր բռնցքամարտիկները լավ ելույթ կունենան: 6 բռնցքամարտիկներ ելույթ կունենանԲուլղարիայում, իսկ 6-ը՝ Ֆինլանդիայում»,- ասել է Աղամալյանը:
Մարզչի խոսքով, այդ մրցաշարերից հետո պարզ կլինի, թե ով կմասնակցի վարկանիշային մրցաշարին: Օլիմպիական ուղեգրեր կխաղարկվեն ապրիլի 13-22-ը Տրապիզոնում:
«Ես ակնկալում եմ, որ Տրապիզոնում մեզ կհաջողվի նվաճել մեկ կամ երկու օլիմպիական ուղեգիր»,- ասել է նա:
Փետրվարի 20-26-ը Բուլղարիայում տեղի կունենա բռնցքամարտի միջազգային մրցաշար, որին կմասնակցեն նաև հայ մարզիկներ:
Ինչպես նշել է Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը, Բուլղարիա կմեկնեն 6 բռնցքամարտիկներ:
«Հիմա հավաքականը մարզվում է Աբովյանում, և պատրաստվում է այդ մրցաշարին: Այնտեղ հանդես կգան Հովհաննես Դանիելյանը (49 ք/կ), Բարեղամ Հարությունյանը (52 ք/կ),Հովհաննես Բոչկովը (56 ք/կ), Վլադիմիր Սարուխանյանը (60 ք/կ), Արթուր Խաչատրյանը (81 ք/կ), Սերգո Պողոսյանը (+ 91 ք/կ)»,- ասել է Աղամալյանը:
Մարտի 8-16-ը Ֆինլանդիայում կկայանա ևս մեկ մրցաշար, որտեղ Հայաստանը կներկայացնեն 6 բռնցքամարտիկներ՝ Կորյուն Սողոմոնյանը, Նարեկ Աբգարյանը, ԱրամԱվագյանը, Արա Պուլուզյանը, Հրայր Մաթևոսյանը և Անդրանիկ Հակոբյանը:
Թենիս. Արգենտինայի հավքականը Դևիսի գավաթի 1/8 եզրափակչում գերմանական Բամբերգ քաղաքի «Stechert Arena Bamberg-ում» 1:4 հաշվով հաղթանակ է տարել Գերմանիայինկատմամբ: Արգենտինացիները զուգախաղից հետո ապահովել են իրենց շուտափույթ հաղթանակը: Դավիթ Նալբանդյան-Էդուարդո Շվանկ զույգը հաղթանակ է տարել ԹոմմիՀաաս-Ֆիլիպ Պետցշներ զույգի նկատմամբ:
Մինչ այդ մենախաղերում Խուան Մոնակոն հաղթել է Պետցշներին, իսկ Նալբանդյանը` Ֆլորիան Մայերին: Մրցումների վերջին օրը Խուան Իգնասիո Չելան հաղթել է Մայերին,իսկ Գերմանիայի միակ միավորը վաստակել է Սեդրիկ-Մարսել Շտեբեն, ով հաղթել է Շվանկին:
Դևիսի գավաթի ¼ եզրափակիչում արգենտինացիների մրցակիցները լինելու են խորվաթները, որոնք արտագնա խաղում հաղթել են Ճապոնիային 3:2 հաշվով:
Դևիսի գավաթի թարմացված վարկանիշում Արգենտինայի հավաքականը զբաղեցնում է 3-րդ հորիզոնականը: 2011թ Արգենտինան հասել էր Դևիսի գավաթի եզրափակիչ, սակայնայնտեղ զիջել է Իսպանիայի հավաքականին, որը և գլխավորում է վարկանիշը:

Armenia’s rivals at FIFA 2014 World Cup qualifiers are placed as follows: Italy is 8th with 1115 points, Denmark – 10th with 1090 points, Czech Republic climbed to 29th place with 775 points, Bulgaria is 88th with 408 points, Malta dropped to 159th place with 133 points.
World and European champion, Spain tops the FIFA rankings; followed by Germany and the Netherlands (1369 and 1359 points resp.).
Armenian Football Federation President Ruben Hayrapetyan noted that Gyumri stadium is likely to host Armenia’s youth team matches.
On June 12 Armenia U-21 squad will face Andorra at European Football Championship qualifiers. With 8 points Armenia comes 3rd in 3rd qualifying round. Czech Republic tops standings with 10 points.
Weightlifting and boxing: Second numbers of the Armenian team are likely to perform at European Weightlifting Championships to be held on April 6-15 in Antalya, Turkey, Armenian Weightlifting Federation President said.
According to Samvel Khachatryan, the weightlifters who perform well at Armenian championships due Feb 22-26 are likely to be included in the Olympic team.
“Currently 64 Armenian weightlifters are having team practice sections in Armenian cities of Abovyan, Gyumri and resort town of Tsaghkadzor,” Mr. Khachatryan said.
From February 20-26, Armenian sportsmen will participate in international boxing tournament in Bulgaria.
According to Armenian team’s head coach Karen Aghamalyan, 6 boxers will represent Armenia.
“The squad is currently training in Abovyan. The line-up for the tournament is as follows: Hovhannes Danielyan (49 kg), Baregham Harutyunyan (52 kg), Hovhannes Bochkov (56 kg), Vladimir Sarukhanyan (60 k.g.), Artur Khachatryan (81 kg) and Sergo Poghosyan (+91 kg).
From March 8-16, another tournament will be held in Finland with 6 Armenian boxers participating: Koryun Soghomonyan (49 kg), Narek Abgaryan (52 kg), Aram Avagyan (56 kg), Ara Puluzyan (64 kg), Hrayr Matevosyan (69 kg) and Andranik Hakobyan (75 kg).
The head coach noted that these tournaments will determine contenders for the tournament in Trabzon, Turkey due on April 13-22.
Tennis: Four-time finalist Argentina sealed the tie against Germany on February 11, as doubles pair David Nalbandian and Eduardo Schwank rallied to upend Philipp Petzschner and Tommy Haas in five sets.
Argentina is through to the Davis Cup quarterfinals, having built an unreachable 3-0 advantage over Germany. Veteran David Nalbandian and partner Eduardo Schwankfell were behind two sets, then rallied to seal the win in five, 3-6, 4-6, 6-4, 6-3, 6-4.
Team Argentina had a 2-0 edge heading into the doubles rubber following successful singles results from Nalbandian and Juan Monaco.
They are scheduled to take on either Croatia or Japan in the quarterfinals, which takes place in early April, Tennistalk.com reported.
After knocking French No. 2 seed Gilles Simon 6-3, 6-2 in 68 minutes David Nalbandian made it to 2012 Brasil Open quarterfinal held in Sao Paolo.
However, Nalbandian later dropped out of the tournament after suffering a defeat by Filippo Volandri from Italy.
The player confirmed his participation in the Copa Claro 2012, scheduled for February 18-26 in Buenos Aires.