Microsoft-ը Google-ին մեղադրում է Internet Explorer բրաուզերի օգտատերերի գործողություններին հետևելու մեջ` շրջանցելով գաղտնիության սահմանված կարգավորումները: Այդ մասին Microsoft-ը գրում է իր կորպորատիվ բլոգում:
Վերջերս Սթենֆորդի համալսարանի մասնագետները պարզեցին, որ Google-ը հետևում էր Safari բրաուզերի օգտատերերի ակտիվությանը տարբեր էջերում, թեև Apple-ը ինքնաբերաբար արգելափակում է Safari բրաուզերում պատմության պահպանումը:
Google-ն այդ ժամանակ հայտարարեց, որ գովազդային քուքիներ ստեղծելը թույլ էր տալիս Safari-ի գաղտնիության կարգավորումների խոցելիությունը, և սկսեց ջնջել գովազդային քուքիները Safari բրաուզերներից:
Microsoft-ի փոխնախագահ Դինա Խաչամովիցայի խոսքով, Google-ը նմանատիպ մեթոդներ է կիրառել նաև է Internet Explorer-ի օգտատերերի գործողություններին հետևելու համար:
Microsoft-ը դիմել է Google-ին այդ խոցելիության շահագործումն ու ինտերնետ-օգտատերերի անձնական տվյալների գաղտնիության նորմերի խախտումը դադարեցնելու խնդրանքով:

Microsoft обвиняет Google в отслеживании действий пользователей браузера Internet Explorer в обход предустановленных настроек приватности. Об этом Microsoft пишет в своем корпоративном блоге.
Недавно специалисты Стэнфордского университета выяснили, что Google отслеживала активность пользователей браузера Safari на различных страницах, хотя Apple по умолчанию блокирует сохранение истории в браузерах Safari.
Google тогда заявила, что создавать рекламные куки позволяла уязвимость в настройках приватности Safari и начала удалять рекламные куки из браузеров Safari.
По словам вице-президента Microsoft Дина Хачамовица (Dean Hachamovitch), Google использовала похожие методы для отслеживания действий пользователей Internet Explorer.
Конфигурация браузера IE, равно как и Safari, по умолчанию блокирует создание куки сторонними веб-страницами. Однако если страница поддерживает так называемый протокол P3P, это означает, что она обязалась не использовать куки для слежки за активностью пользователей.
Microsoft обратилась к Google с просьбой прекратить эксплуатацию уязвимости и нарушение норм приватности личных данных интернет-пользователей.