Փետրվարի 6-11-ը Սերբիայում կայանալու է Եվրոպայի ըմբշամարտի առաջնությունը: PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում Հայաստանի ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արայիկ Բաղդադյանն ասել է, որ գրեթե բոլոր քաշային կարգերում հանդես են գալու երկուական մարզիկներ:
Բելգրադում մինչև 55 կգ քաշային կարգում ներկայացված են Գեղամ Բաբախանյանը և Միհրան Ջաբուրյանը, մինչև 60 կգ՝ Արթուր Առաքելյանը և Նարեկ Սանոյանը, մինչև 66 կգ՝ Դավիթ Սաֆարյանը և Ժիրայր Հովհաննիսյանը: Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու են նաև Մուսա Մուրթազալիևը, Սուրեն Մարկոսյանը, Հաջիմուրադ Նուրմագոմեդովը, Գևորգ Ավշարյանը և Ռուսլան Բասիևը:
«Մինչև 96 կգ ք/կ-ում մենք ներկայացրել ենք երիտասարդ ըմբիշ Անդրանիկ Գևորգյանին: Իսկ Էդգար Ենոքյանն աստիճանաբար ապաքինվում է, նա դեռ երկու ամիս ունի, և հուսով եմ, որ կկարողանա մեկնել վարկանիշային մրցաշարերի»,- ասել է Բաղդադյանը:
Հավաքականի հետ չի մարզվում միայն Ռուսլան Բասիևը, քանի որ Հայաստանում նա չունի սպարինգ-մրցակից:
Բաղդադյանի խոսքով, Եվրոպայի առաջնությունից հետո հայտնի են դառնալու բոլոր ըմբիշների անունները, ովքեր պայքարելու են օլիմպիական ուղեգրերի համար:
Հիմա հավաքականը ԵԱ-ին պատրաստվում է Երևանում Ֆուտբոլի ակադեմիայում և հավաքն ավարտելու է մարտի 4-ին: Նույն օրը հավաքականը մեկնելու է Բելգրադ:

Serbia will host the European Wrestling Championship on March 6-11.
Chief Coach of Armenia's freestyle wrestling team Araik Baghdadyan told a PanARMENIAN.Net reporter that two wrestlers will be selected in nearly all weight categories.
Gegham Babakhanyan and Mihran Jaburyan (55kg), Arthur Arakelyan and Narek Sanoyan (60kg), David Safaryan and Zhirayr Hovhannisyan (66 kg) are nominated. Musa Murtazaliyev, Suren Markosyan (74kg), Hajimurad Nurmagometov, Gevorg Avsharyan (84 kg) and Ruslan Basiyev (120kg) will also participate in the European Championship.
“We have chosen young wrestler Andranik Gevorgyan (96kg). If we fail to present a wrestler in this weight category at the European Championship we won’t be able to bid for the Olympics. Edgar Yenokyan is recovering from an injury, he has two months ahead of him, and I hope he will make it for the qualification tournaments,” Baghdadyan said.
The national team is currently training in the Football Academy in Yerevan and will head for Belgrade on March 4.