22 Փետրվար 2012 - 08:52 AMT
Ռուսաստանի Շախմատի ֆեդերացիայի վարչության նախագահ Իլյա Լևիտովը հաղորդել է, որ 2012-ին Տալի հուշամրցաշարի արտերկրյա մասնակիցներից մեկը կորոշվի ինտերնետում երկրպագուների քվեարկությամբ, հաղորդում է chess-news.ru-ն:
Տալի հուշամրցաշարը տեղի կունենա 2012-ի հունիսի 7-19-ը:
Մրցաշարում հանդես կգան Մագնուս Կառլսենը (Նորվեգիա), Լևոն Արոնյանը (Հայաստան), Վլադիմիր Կրամնիկը, Ալեքսանդր Գրիշչուկը (Ռուսաստան), Հիկարու Նակամուրա (ԱՄՆ), Ֆաբիանո Կարուանա (Իտալիա), Վասիլի Իվանչուկը (Ուկրաինա) և Թեմուր Ռաջաբովը (Ադրբեջան):
2011-ին Արոնյանը հավաքել է 5,5 միավոր և Կառլսենի հետ կիսել 1-2-րդ տեղերը: Հայ գրոսմայստերը լրացուցիչ արդյունքներով զբաղեցրել է երկրորդ հորիզոնականը:

Председатель Правления российской шахматной Федерации Илья Левитов сообщил, что в 2012 году один из зарубежных участников Мемориала Таля будет определяться голосованием болельщиков в интернете, передает chess-news.ru. Из-за турнира претендентов, Мемориал Таля пройдет 7 – 19 июня 2012 года.
На Мемориале выступят Магнус Карлсен (Норвегия), Левон Аронян (Армения), Владимир Крамник, Александр Грищук (Россия), Хикару Накамура (США), Фабиано Каруана (Италия), Василий Иванчук (Украина) и Теймур Раджабов (Азербайджан).
В 2011 году Аронян набрал 5,5 очка и с Карлсеном поделил 1-2 места. По дополнительным результатам армянский гроссмейстер занял второе место.