Փետրվարի 24-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյան) հանդես է գալու շվեյցարաբնակ կոմպոզիտոր Դավիթ Հալաջյանի 50-ամյակին նվիրված համերգով: Ծրագրում հնչելու է Հալաջյանի Missa de Lumine ստեղծագործությունը: Նվագախմբի հետ ելույթ է ունենալու նաև Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Ռոբերտ Մլքեյան), մենակատարները կլինեն Սյուզաննա Մելքոնյանը (սոպրանո) և Գուրգեն Բավեյանը (բարիտոն):
Էդուարդ Թոփչյանը մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց, որ Հալաջյանն իր ընկերն է, սակայն անդրադառնալու են նրա գործերին, քանի որ դրանք հիանալի ստեղծագործություններ են: Մլքեյանն էլ իր հերթին հավելեց, որ Հալաջյանի ստեղծագործությունները բացառիկ որակի են, և այսօր շատ քիչ են խմբերքային ստեղծագործություն գրող լավ կոմպոզիտորները:
Շուրջ 2 տարվա ընթացքում գրած Missa de Lumine-ն պատահական ստեղծվեց: Sony ընկերությունը կոմպոզիտորին պատվիրել էր Domine deus ստեղծագործությունը, որի հիման վրա էլ կամաց-կամաց հավաքվեց ողջ ստեղծագործությունը: Այնտեղ ներառված են նաև հայերեն տեքստեր:
Շվեյցարաբնակ կոմպոզիտոր Դավիթ Հալաջյանը ծնվել է 1962 թ-ին Երևանում: Սովորել է Կոմիտասի անվան Երևանի պետական կոնսերվատորիայում, կոմպոզիցիան` Էդգար Հովհաննիսյանի դասարանում, երաժշտական տեսությունը, դաշնամուրը և խմբավարությունը` Հակոբ Ոսկանյանի մոտ: Հալաջյանը ուսանողական տարիներին աշխատել է Ազգային ռադիոյում և հեռուստաընկերությունում որպես երաժշտական խմբագիր: 1985 թ-ին դարձել է ԽՍՀՄ կոմպոզիտորների միության անդամ, իսկ 1988-89- թթ-ին սովորել է Ռիգայում:
1991 թ-ին Հալաջյանը ուսումնասիրել է համակարգչային երաժշտություն Բազելի երաժշտական ակադեմիայում և Երաժշտական քոլեջում պրոֆեսոր Ջերալդ Բենեթի և Թոմաս Կեսսլերի մոտ: Ներկայումս նա բնակվում է Ցյուրիխում և դասավանդում է տեղի կոնսերվատորիայում: Բացի կոմպոզիտորական գործունեությունից, ղեկավարում է երգչախմբեր և նվագախմբեր, «Անանուն» երգչախմբի հետ ներկայացնում է փորձարարական երաժշտություն: Այնուամենայնիվ, նրա առաջին կոչումը կոմպոզիցիան է: Նրա ստեղծագործությունները հիմնված են հայկական ազգային մեղեդիների սկզբունքների վրա: Հալաջյանը բազմաթիվ կանտատների և այլ ստեղծագործությունների հեղինակ է: Նա նաև ներկայացումների և ֆիլմերի երաժշտության հեղինակ է: 1979 թ. նրա ստեղծագործությունն առաջին անգամ հնչեց ռադիոյով, Հալաջյանի ստեղծագործությունները հնչել են բազմաթիվ երկրներում` Ռուսաստանում, Ճապոնիայում, Շվեյցարիայում, Բելգիյաում և Կանադայում: Ձայնագրվել է մի շարք հեղինակային ստուդիաներում:

24 февраля в концертном зале им. Арама Хачатуряна выступит Государственный филармонический оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян) с концертом, посвященным 50-летию швейцарского композитора армянского происхождения Давида Аладжяна. В программу концерта вошло произведение “Missa de Lumine” Давида Аладжяна. Вместе с оркестром также выступит Государственный камерный хор Армении (художественный руководитель и главный дирижер Роберт Млкеян), солисты – сопрано Сюзанна Мелконян и баритон Гурген Бавеян.
Написанная в течение почти 2 лет “Missa de Lumine” была задумана случайно. Компания Sony заказала композитору написать произведение “Domine dues”, на основе которой и было собрана по частям “Missa de Lumine”. В него вошли и тексты на армянском языке.
Композитор Давид Аладжян родился в 1962 году в Ереване. Учился в Ереванской государственной консерватории имени Комитаса, где с 1984 по 1989 гг. изучал дирижирование (хоровое и оркестровое), композицию и музыковедение. К моменту, когда Давид стал аспирантом Ереванской консерватории, он уже был достаточно известен в академических кругах. Он был уже признан одним из перспективных композиторов современности. В 1985 он стал членом Союза композиторов СССР. В 1991 году Аладжян стал изучать компьютерную музыку в Музыкальной академии Базеля и в Музыкальном колледже у преподавателей Джеральда Беннета и Томаса Кесслера. В настоящее время он проживает в Швейцарии и преподает в местной консерватории. Помимо композиторской деятельности, он еще является руководителем хора и оркестра. А вместе с оркестром “Ананун” (Безымянный”) он представляет экспериментальную музыку. Давид Аладжян также является автором музыки ко многим фильмам и спектаклям.