Այսօր Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում Թումո Ռոբոտիքս դասընթացի մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց պատրաստած ռոբոտները։
Թումո Ռոբոտիքս երկշաբաթյա դասընթացն անցկացվել է Թումո կենտրոնում փերվարի 10-ից 22-ը։ Մասնակիցները 12-18 տարեկան 60 պատանիներ էին։
Դասընթացի ընթացքում նրաք սովորել են նախագծել և ծրագրավորել ռոբոտներ։
Մասնակիցներին դասավանդել է Իսպանիայից ժամանած, մասնագիտությամբ ճարտարապետ Ջուզեպ Ֆարգասը։ Լրագրողների հետ հարցազրույցում նա բարձր գնահատեց հայ պատանիների հետաքրքրությունը ռոբոտաշինության նկատմամբ. «Սովորաբար ես դասավանդում եմ պատանիներին։ Ես տպավորված եմ, Հայաստանում պատանիները 12 օրում սովորեցին իմ 1 տարվա ծրագիրը և շատ արագ պարտաստեցին ռոբոտները։ Նրանց սերը և ձիրքը մեծ էր ռոբոտաշինության նկատմամբ։ Նույնիսկ կիրակի օրերին էին աշխատում»։
Դասընթացի ավարտին թիմերի բաժանված մասնակիցները պատրաստել են իրենց սեփական գծին հետևող ռոբոտները։ Բոլոր ռոբոտները պատրաստված էին LEGO-ներից և ծրագրավորված LEGO Mindstorms NXT-G գրաֆիկական լեզվով։

22 февраля в Центре креативных технологий ТУМО члены команд курсов “Роботикс” представили разработанных ими LEGO-роботов.
Двухнедельные курсы “ТУМО: Роботикс” были проведены с 10 по 22 февраля. В них приняли участие 60 юношей в возрасте 12-18 лет.
В ходе курсов они научились проектировать и конструировать роботов.
Их преподавателем был приехавший из Испании архитектор Джузеп Фаргас. В беседе с журналистами он высоко оценил интерес армянских учеников по отношению к такой отрасли, как роботостроение. “Я впечатлен. В Армении юноши в течение 12 дней выучили программу, которую я одолел за 1 год. Они весьма талантливы и проявили удивительное трудолюбие, работая даже по воскресеньям”, – сказал он.
Все роботы были изготовлены с помощью конструктора LEGO и спрограммированы на графическом языке LEGO Mindstorms NXT-G.