Ֆիննական Nokia ընկերությունը փետրվարի 27-ին Mobile World Congress ցուցահանդեսին կներկայացնի Windows Phone օպերացիոն համակարգի հիման վրա աշխատող նոր սմարթֆոններ: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը:
Պարբերականի աղբյուրների տեղեկությունների համաձայն, Nokia-ն կներկայացնի նաև Symbian սեփական օպերացիոն համակարգի հիմքով սմարթֆոն, որը կունենա բարձրորակ կետայնությամբ տեսախցիկ: Ինչպես գրում են ԶԼՄ-ը, MWC ցուցահանդեսին ֆիննական արտադրողը կներկայցնի նաև ОС Windows Phone հիմքով ոչ թանկարժեք Lumia 610 սարքը:
Symbian-ից աստիճանաբար հրաժարվելու և Windows Phone-ին անցում կատարելու մասին Nokia-ն հայտարարել է մոտ 1 տարի առաջ`ռազմավարական համաձայնագիր կնքելով Microsoft-ի հետ: Այդ պահից ի վեր, ընկերությունը ներկայացրել է Windows Phone հիմքով 3 սարք:
Strategy Analytics-ի տվյալներով, 2011թ 4-րդ եռամսյակում Nokia-ն կարգավորում էր սմարթֆոնների համաշխարհային շուկայի 12,6 տոկոսը:
Mobile World Congress-ը խոշորագույն ցուցահանդես է` նվիրված բջջային կապին: Այն կկայանա փետրվարի 27-մարտի 1-ը Բարսելոնայում:

24 Февраль 2012 - 10:14 AMT
Финская компания Nokia 27 февраля представит новые смартфоны на базе операционной системы Windows Phone во время выставки Mobile World Congress. Об этом сообщает Bloomberg.
По информации источников издания, Nokia также представит смартфон на базе собственной операционной системы Symbian, который будет оснащен камерой с высоким разрешением. Как пишут СМИ, на выставке MWC финский производитель также представит недорогой аппарат Lumia 610 на базе ОС Windows Phone.
О постепенном отказе от Symbian и переходе на Windows Phone Nokia объявила примерно год назад, заключив стратегическое соглашение с Microsoft. С того момента компания представила три аппарата на базе Windows Phone.
По данным Strategy Analytics, в четвертом квартале 2011 года Nokia контролировала 12,6% мирового рынка смартфонов.
Mobile World Congress – крупнейшая в мире выставка, посвященная сотовой связи, пройдет с 27 февраля по 1 марта в Барселоне.