Հանրահայտ Facebook սոցիալական ցանցում առկա զրպարտող բովանդակությունը ֆիլտրող oDesk ընկերության նախկին աշխատակիցը հրապարակել է կայքի ֆիլտրացիայի կանոններ-հրահանգները։ Դրանցից մեկն է եղել՝ արգելափակել ցանկացած բովանդակություն վերաբերող Քրդիստանին և Քրդիստանի բանվորական կուսակցությանը։ Այս մասին հաղորդում է Rudaw-ը։
The British Daily Mail-ը գրում է, որ մարոկացի աշխատակից Ամինե Դերկաոյուն հրապարակել է այդ տեղեկությունը ամերիկյան ասեկոսեների կայք Gawker-ում։
Այդ կանոնագրքում արգելվում է որևէ քննադատություն Քեմալ Աթաթյուրքի նկատմամբ, Քրդիստանի քարտեզների հրապարակում և Թուրքիայի դրոշի այրում։ Ավելին, հրահանգներում նշվում է, որ որևէ աջակցող գրառում վերաբերող Քրդիստանի բանվորական կուսակցությանը և նրան լիդերին, կարող է դառնալ պատճառ Facebook հաշիվի արգելափակման:
Facebook-ի բովանդակության մոդերացիան կատարվում է 50 հոգանոց թիմի կողմից՝ Մեքսիկայից, Թուրքիայից, Հնդկաստանից և Ֆիլիպիններից։
Twitter միկրոբլոգային հարթակում քրդերը հայտնել են իրենց զայրույթը կանոնագրքի նկատմամբ և առաջարկել են գրաքննության ենթարկել թուրք աշխատակիցներին։
Ինչպես գրում է Der Spiegel պարբերականը իր հոդվածում, Facebook-ը թվում է, թե ունի նաև հատուկ կանոններ Գերմանիային և Թուրքիային վերաբերող՝ երկու երկրների հետաքրքրություններից բխող։ «Հոլոքոստի դրժումը, ինչպես նաև Աթաթուրքին վերաբերող բոլոր քննադատությունները ՝ վիզուալ և տեքստային, պետք է ջնջվեն, այդ թվում և այն բովանդակությունը, որն աջակցում է քուրդ ահաբեկիչների խմբավորմանը և Քրդիստանի բանվորական կուսակցության ղեկավարին»,-նշվում է հոդվածում։
Կանադայում քուրդ հասարակության ակտիվիստ Դոգան Դոգանը պատմել է Rudaw-ի խմբագրությանը, որ իր Facebook էջերը փակվել են ավելի քան 5 անգամ. «Երբ դու հրապարակում ես ցանկացած բան Թուրքիայի դեմ, երբ քննադատում ես Թուրքիան և անգամ հիշատակում կամ ակնարկում Հայոց Ցեղասպանությունը, Facebook-ը անմիջապես փակում է քո հաշիվը»։
Դոգանը նշել է, որ Facebook-ը փակել է հազարավոր անդամներով այն բոլոր էջերը, որը նա ստեղծել էր քրդերի միասնության համար։ «Նրանց թիրախն են հատկապես քրդերը։ Բայց ինչու՞ են այսպես անում։ Ես կապվել եմ Facebook-ի ադմինիստրացիայի հետ երեք անգամ, սակայն երբեք չեմ ստացել որևէ պատասխան նրանցից»,-ասում է Դոգանը։
Դոգանը հավատում է, որ եթե քրդերն ունենային իրենց երկիրը, Facebook-ը չէր կարողանա այդպես վարվել իրենց հետ։

A former employee of the company oDesk, who used to filter out offensive content on Facebook, has leaked the website's secret rulebook of detailed instructions, which include blocking any content related to Kurdistan and the PKK, Rudaw reported.
The British Daily Mail reports that aggrieved Moroccan worker Amine Derkaou leaked the information to the U.S. gossip website Gawker.
The rulebook bans all attacks on the founder of Turkey, Kemal Atatürk, along with maps of Kurdistan and the burning of Turkish flags. Furthermore, indications of supporting PKK, or PKK leader Abdullah Öcalan, will result in IP or Facebook account blocks, unless they are clearly against the PKK or Öcalan.
A team of about 50 people from all over the third world – Mexico, Turkey, India and the Philippines – work to moderate Facebook content.
Kurds on Twitter were outraged by the leaked rulebook, and suggested that Turks employed by the company were behind the censoring.
According an article in the Der Spiegel, Facebook seems to have special rules for Germany and Turkey, taking the interests of both countries into account.
"Holocaust denial, with 'hate speech' in focus, and ‘all attacks on Ataturk (visual and textual)’ must be removed, as well as content that apparently supports the Kurdish terrorist organization and the imprisoned PKK leader Ocalan,” reads the article.
Dogan Dogan, a Kurdish community activist in Canada, told Rudaw that his Facebook pages have been closed down more than five times. “When you post anything against Turkey, when you criticize Turkey or even mention the Armenian Genocide, Facebook will immediately close your account,” he said.
Dogan said that Facebook closed pages he had created for Kurdish solidarity with thousands of followers. “They are targeting the Kurds specifically. But why do this?” he said. “I contacted Facebook administrators three times but never got any response from them.”
Dogan, who still runs Facebook pages for Kurds living in North America, believes that if Kurds had a country of their own, Facebook wouldn’t treat them this way.