Համաշխարհային սպորտի պատմության մեջ ժամանակ առ ժամանակ հայտնվել են անհատներ, որոնք իրենց նորամուծություններով հեղաշրջում են արել այս կամ այն սպորտաձևում: Ռեժիսոր Բենետ Միլլերի «Մարդը, որը փոխեց ամեն ինչ» ֆիլմը ԱՄՆ-ի Օքլենդ քաղաքի բեյսբոլային թիմի ու նրա ղեկավարի (Բրեդ Փիթ) մասին է, որն իր ճիշտ մարտավարությամբ կարողանում է գրեթե սնանկ թիմը հասցնել մինչև չեմպիոնական պատվանդան:
Դժվար թե Հայաստանում բեյսբոլի երկրպագուների մեծ բանակ հավաքվի, բայց պետք չէ հիասթափվել. ֆիլմն ինքնին ավելի շատ մարդկային հարաբերությունների, մարդու անսպառ հնարավորությունների մասին է: Բացի դրանից «սպորտ+ մաթեմատիկա+ հավանականության տեսություն» բանաձևը նոր խոսք է կինոյում և գրավում է ֆիլմի առաջին րոպեից մինչև վերջինը:
Ընտրված չափազանց հզոր դերասանական կազմն այնքան համոզիչ է ու սպորտային, որ տպավորություն է ստեղծվում, թե այն վավերագրական ֆիլմ է, դերասաններն էլ իրական սպորտսմեններ են, իրական մարզիչներ, իրական թիմի ղեկավարներ: Հարկ է նշել, որ ֆիլմի բյուջեն կազմել է 50 000 000 դոլար, և այն լիովին արդարացված է:
«Մարդը, որը փոխեց ամեն ինչ» կինոնկարը 2012 թվականի Օսկարին հավակնում է 6 անվանակարգերում՝ «Լավագույն ֆիլմ», «Լավագույն տղամարդու դերակատար», «Տղամարդու երկրորդ պլանի լավագույն դերակատար», «Լավագույն ադապտացված սցենար», «Լավագույն մոնտաժ» և «Լավագույն ձայն»:

В истории мирового спорта время от времени появлялись такие личности, которые своими нововведениями способны сделать революцию в том или ином виде спорта. Биографическая спортивная драма “Человек, который изменил все” режиссера Беннетта Миллера рассказывает о бейсбольной команде “Окленд Атлетикс” и ее руководителе Билли Бине (Брэд Питт). В юности он, поверив заверениям бейсбольных скаутов, которые прочили ему блестящее будущее, отказался от университета и согласился играть в высшей лиге, однако его карьера оказалась неудачной. Бину с помощью правильно выбранной тактики и математических расчётов удается создать конкурентоспособную бейсбольную команду, несмотря на отсутствие больших финансовых возможностей и вознести ее на чемпионский пьедестал.
Вряд ли в Армении наберется значительная армия болельщиков бейсбола, но расстраиваться из-за этого не стоит. Фильм – о человеческих взаимоотношениях, о беспредельных возможностях человека. Кроме того, формула “Спорт + математика + теория относительности” – сама по себе является новым словом в кино, фильм захватывает с первой минуты и держит в напряжении до последней.
Довольно правильно выбранный актерский состав до того спортивен и убедителен, что создается впечатление, будто смотришь документальный фильм, и играют в нем вовсе не актеры, а реальные спортсмены, тренеры. Бюджет фильма составил 50 миллионов долларов.
Картина “Человек, который изменил все” представлена на кинопремии “Оскар” в 6 номинациях: “Лучший фильм”, “Лучшая мужская роль” (Брэд Питт), “Лучшая мужская роль второго плана” (Джона Хилл), “Лучший адаптированный сценарий” (Стивен Заиллян, Аарон Соркин, Стэн Червин), “Лучший монтаж»” и “Лучший звук”.